Diecezja Yingkou

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Diecezja Yingkou
天主教营口教区
Państwo  Chiny
Siedziba Yingkou
Data powołania 14 lipca 1949
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Metropolia Shenyang
Biskup diecezjalny sede vacante
Położenie na mapie Chin
Ziemia40°40′N 122°14′E/40,666667 122,233333

Diecezja Yingkou (łac. Dioecesis Imcheuvensis, chin. 天主教营口教区) – rzymskokatolicka diecezja ze stolicą w Yingkou w prowincji Liaoning, w Chińskiej Republice Ludowej. Biskupstwo jest sufraganią archidiecezji Shenyang.

Historia[edytuj | edytuj kod]

14 lipca 1949 papież Pius XII bullą Ne Sacri Pastores erygował diecezję Yingkou. Dotychczas wierni z tych terenów należeli do archidiecezji Shenyang. Misje w diecezji papież powierzył Zgromadzeniu Misji Zagranicznych w Paryżu[1].

Od zwycięstwa komunistów w chińskiej wojnie domowej w 1949 diecezja, podobnie jak cały prześladowany Kościół katolicki w Chinach, nie może normalnie działać. Biskup Yingkou Francuz André-Jean Vérineux MEP został wydalony z kraju. Następnie przez długie lata pracował na Tajwanie, jednak tytuł biskupa Yingkou zachował aż do śmierci. Komunistyczny rząd chiński scalił z archidiecezją Shenyang 3 sąsiednie diecezje, w tym diecezję Yingkou, tworząc jedną strukturę kościelną w prowincji Liaoning w randzie diecezji. Stolica Apostolska nie uznała tej decyzji[2][3].

Biskupi Yingkou[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. bulla Ne Sacri Pastores
  2. asianews.it
  3. eglasie.mepasie.org
  4. Francuz

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]