Diecezja katowicka (Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Diecezja katowicka
Ilustracja
Kościół Zmartwychwstania Pańskiego w Katowicach - Katedra ewangelicka diecezji katowickiej
Państwo  Polska
Siedziba Katowice
Wyznanie luteranizm
Kościół Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP
Biskup diecezjalny ks. bp Marian Niemiec
Dane statystyczne
Liczba wiernych 14.000
Liczba kapłanów 30
Liczba parafii 41
Położenie na mapie Katowic
Położenie na mapie województwa śląskiego
Położenie na mapie Polski
Ziemia50°15′32,5″N 19°01′39,5″E/50,259028 19,027639
Strona internetowa

Diecezja katowicka – jedna z sześciu diecezji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. Liczy 41 parafii oraz 27 filiałów, które dysponują 62 kościołami i 33 kaplicami, obsługiwanymi przez 30 duchownych. Siedzibą władz diecezjalnych są Katowice.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Diecezja w swoim obecnym kształcie powstała po II wojnie światowej. Z historycznego punktu widzenia obejmuje tereny, które należały niegdyś do różnych organizmów państwowych i kościelnych. W przybliżeniu można je określić jako Górny Śląsk (bez Śląska Cieszyńskiego) i Małopolskę. Ziemie te w większości przeżyły rozkwit reformacji, kontrreformacji i okresy stabilizacji.

Zwierzchnicy diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP[edytuj | edytuj kod]

Lata pełnienia urzędu Zwierzchnik diecezji Lata życia Siedziba Uwagi
1946-1950 ks. sen. Robert Fiszkal 1908-1980 Chorzów pełniący obowiązki seniora (mianowany przez konsystorz Kościoła)
1950-1981 ks. sen. Alfred Hauptman 1909-1985 Zabrze w 1950 r. wybrany seniorem diecezji
1981-2002 ks. bp Rudolf Pastucha ur. 1936 Bytom-Miechowice w l. 1981-1992 senior diecezji, w 1992 r. (po zmianie prawa kościelnego) wybrany na 10-letnią kadencję biskupa.
2002-2014 ks. bp Tadeusz Szurman 1954-2014 Katowice wybrany w 2001 r., wprowadzony w urząd w 6 stycznia 2002 roku, wybrany na drugą kadencję 8 października 2011 roku.
2014 ks. bp Marian Niemiec 1961 Katowice wybrany 10 maja 2014 roku, wprowadzony w urząd 14 września 2014 roku.

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Naczelną władzę w diecezji sprawuje Synod Diecezjalny, który tworzą delegaci poszczególnych parafii w diecezji (w liczbie zależnej od wielkości parafii) oraz pracujący w niej duchowni. Synod spotyka się na dwóch sesjach w roku, jego kadencja trwa 5 lat. Aktywność Synodu przejawia się przede wszystkim w działalności komisji diecezjalnych, obejmujących różne wycinki działań w diecezji.

Działalność duszpasterska przejawia się poprzez diecezjalnych duszpasterzy środowiskowych (młodzieżowy - ks. Marcin Konieczny (Tychy), więzienny - ks. Ryszard Pieron (Lasowice Małe) oraz duszpasterstwa akademickie (w Gliwicach, Katowicach i Krakowie).

W Diecezji działa Instytut im. Matki Ewy, realizujący zadania w zakresie wychowania chrześcijańskiego, funkcjonują redakcje audycji radiowych ("Głos Życia" w Radio Katowice, "Po prostu" w Radio CCM, "Echo Ewangelickie" w Radio Plus Opole, "Głos Życia" w Radio Opole), wydawany jest od 2003 roku kwartalnik diecezjalny "Ewangelik" (red. nacz. dr Jan Szturc), ukazują się biuletyny parafialne, wydawane są pozycje książkowe (Wydawnictwo "Głos Życia" w Katowicach). W Diecezji działają ogólnokształcące szkoły ewangelickie (gimnazja i licea) w Krakowie i Gliwicach, poprzez oddziały w Katowicach i Krakowie działa ogólnopolskie Polskie Towarzystwo Ewangelickie (prezes Zarządu Głównego: Józef Król).

Jedną z najważniejszych jest działalność na polu charytatywnym, koordynowana przez Diakonię Katowicką (koordynator: ks. Jan Raszyk). Przejawia się ona głównie w prowadzeniu Ewangelickiego Domu Opieki "Ostoja Pokoju" w Bytomiu-Miechowicach oraz ośrodków terapeutycznych i świetlic dla dzieci i młodzieży, prowadzonych przez poszczególne parafie, a także wypożyczalnie sprzętu rehabilitacyjnego, punkty wydawania młodzieży i in.

Działalność ewangelizacyjna i misyjna na terenie diecezji objawia się - obok imprez o charakterze lokalnym - w organizacji corocznych ogólnych Dni Ewangelizacji w Gliwicach i comiesięcznych Spotkań z Ewangelią, a także np. Pożegnań Wakacji. Ważnym rodzajem aktywności jest działalność śpiewacza: chóry mieszane działają przy większości parafii, ale także dziecięce i młodzieżowe oraz instrumentalne. Niektóre z tych chórów osiągnęły wysoki poziom wykonawczy i biorą udział w licznych występach, również poza granicami kraju.

Rada Diecezjalna wręcza dwie doroczne nagrody:

  • "Śląski Szmaragd" przyznawany od 2004 roku wybitnym przedstawicielom Śląska za szczególne osiągnięcia w dziedzinie ekumenizmu, tolerancji, pojednania między narodami i integracji europejskiej. Zwyczajowo nagrodę tę otrzymują dwie osoby: ewangelik oraz osoba spoza środowiska wyznaniowego.
  • "Róża Lutra" wręczana od 2003 roku za ofiarną, długoletnią służbę w Diecezji Katowickiej.

Władze[edytuj | edytuj kod]

Rada Diecezjalna od 2017 roku:

  • biskup diecezjalny - ks. bp dr Marian Niemiec
  • radca diecezjalny (zastępca biskupa) - ks. Henryk Reske
  • kurator diecezjalny - Artur Steinert
  • radca diecezjalny (zastępca kuratora) - Jan Zachraj

Delegaci świeccy Diecezji Katowickiej do Synodu Kościoła XIV kadencji (od 2017):

Parafie[edytuj | edytuj kod]

Kościół ewangelicki w Czerwionce
Kościół Ewangelicko-Augsburski w Rybniku
 Z tym tematem związana jest kategoria: Parafie Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.

Parafie historyczne[edytuj | edytuj kod]

Literatura[edytuj | edytuj kod]

  • Dzieło łaski Boga. Diecezja Katowicka Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP (historia i współczesność), Wydawnictwo "Głos Życia", Katowice 2003.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]