Diecezja w Karagandzie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Diecezja Karagandy
Państwo  Kazachstan
Siedziba Karaganda
ul. Oktjabrskaja 25
Data powołania 6 sierpnia 1999
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Archidiecezja astańska
Biskup diecezjalny Adelio Dell’Oro
Biskup senior Jan Paweł Lenga
Janusz Kaleta
Dane statystyczne
Liczba dekanatów 2
Liczba parafii 9
brak współrzędnych
Strona internetowa

Rzymskokatolicka Diecezja Karagandadiecezja dla katolików obrządku łacińskiego w Kazachstanie, utworzona 6 sierpnia 1999 przez papieża Jana Pawła II. Obejmuje terytorium Centralnego Kazachstanu (711 300 km²), które zamieszkuje przeszło 3,4 mln ludzi. Liczbę katolików szacuje się na ok. 40 tys.

Historia diecezji[edytuj]

Struktury kościelne w Kazachstanie mogły rozwinąć się dopiero po upadku komunizmu. W 1991 została utworzona Apostolska Administratura dla Kazachstanu i Środkowej Azji. 6 sierpnia 1999 Kazachstan został podzielony na cztery jednostki kościelne: Diecezję w Karagandzie i trzy administratury apostolskie: w Astanie, Ałmaty i Atyrau. Biskupem ordynariuszem diecezji karagandyjskiej został bp Jan Paweł Lenga, dotychczasowy Administrator Apostolski dla Kazachstanu i Środkowej Azji.

Diecezja karagandyjska podporządkowana była bezpośrednio papieżowi, zaś po reorganizacji struktur kościelnych w Kazachstanie z 17 maja 2003 weszła w skład metropolii w Astanie.

W Karagandzie znajduje się Wyższe Seminarium Duchowne "Maryi Matki Kościoła" dla całego Kazachstanu, początkowo zainicjowane jako jedno z seminariów misyjnych Redemptoris Mater[1].

Ordynariusz[edytuj]

bp Adelio Dell’Oro

Struktura diecezji[edytuj]

Dekanat Centralny
Dekanat Wschodni
Parafie greckokatolickie
  • Karaganda – Parafia Opieki Matki Bożej (Покров Богородицы)
  • Satpajew – Parafia św. Proroka Eliasza

Zgromadzenia zakonne na terenie diecezji[edytuj]

Przypisy

  1. Высшая Духовная Семинария "МАРИЯ - Матерь Церкви ", O seminarium na oficjalnej stronie Kościoła Katolickiego w Kazachstanie (ros.)

Linki zewnętrzne[edytuj]