Diedowszczyna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Газетный текст Приказа Министра Обороны СССР.jpg

Diedowszczyna (ros. дедовщина) – zorganizowany i rytualny system znęcania się nad żołnierzami młodszych roczników w Armii Rosyjskiej.

Fizyczna przemoc i ciężkie warunki służby są głównym powodem samobójstw i dezercji z rosyjskiej armii. Diedowszczyzna jest odpowiednikiem znanej w polskiej armii fali. Żołnierze starszych roczników powszechnie wykorzystują swoją silniejszą pozycję. Wcieleni do służby nowi żołnierze poddawani są zwykle tradycyjnym w armii rosyjskiej, często okrutnym, "otrzęsinom" polegających na poniżaniu i biciu. Często w diedowszczynie uczestniczą oficerowie lub odbywa się ona za ich przyzwoleniem.

W Armii Radzieckiej, a obecnie również rosyjskiej, szykanowani przez starszych kolegów młodzi żołnierze często dezerterują, nie mogąc znieść warunków służby. Liczne są również przypadki, kiedy zdesperowani dezerterzy przed ucieczką z jednostki zabijają prześladujących ich "dziadków". Obławy za dezerterami-mordercami kończą się często ich zastrzeleniem przez służby bezpieczeństwa.

Diedowszczyna do dziś dnia jest praktykowana w armii rosyjskiej.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • K. Laskowski Przestępczość wśród żołnierzy w Federacji Rosyjskiej, "Wojskowy Przegląd Prawniczy" nr 1(233)/2005
  • kmdr por. dr Ryszard Szynowski Patologie społeczne w siłach zbrojnych Rosji, "Myśl Wojskowa" nr 5/2006