Diego Rivera

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Diego Rivera
Ilustracja
Frida i Diego Rivera, w 1932, fotografia Carla Van Vechtena
Data i miejsce urodzenia

8 grudnia 1886
Guanajuato

Data i miejsce śmierci

24 listopada 1957
Meksyk

Narodowość

Meksykanin

Dziedzina sztuki

malarstwo

Diego María de la Concepción Juan Nepomuceno Estanislao de la Rivera y Barrientos Acosta y Rodríguez (ur. 8 grudnia 1886 w Guanajuato, zm. 24 listopada 1957 w Meksyku) – meksykański malarz, grafik, architekt, działacz polityczny ruchu komunistycznego, mąż Fridy Kahlo.

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

W jego twórczości występują różne etapy: kubizm, malarstwo figuratywne, fowizm. Był twórcą wielu meksykańskich murali[1]. Współtwórca narodowego programu sztuki meksykańskiej, nawiązującej do tradycji prekolumbijskich. W 1933 amerykański multimilioner Rockefeller zamówił u Rivery mural do Rockefeller Center w Nowym Jorku. Dla artysty o sympatiach otwarcie komunistycznych była to świetna okazja do prowokacji. Dzieło powstało, ale gdy amerykański magnat dopatrzył się na muralu podobizny Lenina, kazał pracę zniszczyć. Pod zarzutem trockizmu został usunięty z Komunistycznej Partii Meksyku.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Diego angażował się w liczne związki z kobietami. Jego liczne romanse doprowadzały do rozpadu jego małżeństw. Pierwszą żonę, Angelinę Beloff, porzucił po wyjeździe do Meksyku w 1921 r. W 1922 poślubił drugą żonę, Guadalupe Marín, z którą miał dwie córki: Ruth i Guadalupe. W 1929 poślubił trzecią żonę, wybitną malarkę Fridę Kahlo. Frida Kahlo akceptowała zdrady dopóki wiedziała, że Diego kocha tylko ją. Gdy Rivera nawiązał romans z młodszą siostrą Fridy Cristiną, Frida Kahlo zdała sobie jednak sprawę, iż Diego nie umie żyć bez zdrady. Para rozwiodła się w listopadzie 1939, aby powrócić do siebie w grudniu 1940. Zawarli drugie małżeństwo. Ich drugi formalny związek nie był lepszy od pierwszego w kwestii porozumienia i współżycia. Para często zatem mieszkała w osobnych mieszkaniach, ale „po sąsiedzku”. Po śmierci Kahlo, Diego Rivera poślubił Emmę Hurtado[2].

Oddźwięk w kulturze[edytuj | edytuj kod]

Jako postać był ukazany w dwóch filmach: Cradle Will Rock z 1999 roku, zagrany przez Rubena Bladesa i w filmie biograficznym o jego żonie, Frida z 2002 roku, zagrany przez Alfreda Molinę. Diego Riverę sprortertowali Frida Kahlo i Amadeo Modigliani.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Artcyclopedia: Prace Diego Rivery. [dostęp 2008-05-24]. (ang.).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Presidencia de la República EPN, Natalicio de Diego Rivera (1886 - 1957), gob.mx [dostęp 2021-06-14] (hiszp.).
  2. Diego Rivera Biography | Life, Paintings, Influence on Art | diego-rivera-foundation.org, diego-rivera-foundation.org [dostęp 2021-05-19].