Diego Rivera

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Diego Rivera
Ilustracja
Frida i Diego Rivera, w 1932, fotografia Carla Van Vechtena
Data i miejsce urodzenia 8 grudnia 1886
Guanajuato
Data i miejsce śmierci 24 listopada 1957
Meksyk
Narodowość Meksykanin
Dziedzina sztuki malarstwo

Diego María de la Concepción Juan Nepomuceno Estanislao de la Rivera y Barrientos Acosta y Rodríguez (ur. 8 grudnia 1886 w Guanajuato, zm. 24 listopada 1957 w Meksyku) – meksykański malarz, grafik, architekt, działacz polityczny ruchu komunistycznego, mąż Fridy Kahlo.

W jego twórczości występują różne etapy: kubizm, malarstwo figuratywne, fowizm. Był twórcą wielu meksykańskich murali. Współtwórca narodowego programu sztuki meksykańskiej, nawiązującej do tradycji prekolumbijskich. W 1933 amerykański multimilioner Rockefeller zamówił u Rivery mural do Rockefeller Center w Nowym Jorku. Dla artysty o sympatiach otwarcie komunistycznych była to świetna okazja do prowokacji. Dzieło powstało, ale gdy amerykański magnat dopatrzył się na muralu podobizny Lenina, kazał pracę zniszczyć.

Diego angażował się w liczne związki z kobietami. Jego liczne romanse doprowadzały do rozpadu jego małżeństw. Pierwszą żonę, Angelinę Beloff, porzucił po wyjeździe do Meksyku w 1921 r. Żona Rivery Frida akceptowała to dopóki wiedziała, że Diego kocha tylko ją. Z czasem zdała sobie jednak sprawę, iż Diego nie umie żyć bez zdrady. Pod zarzutem trockizmu został usunięty z Komunistycznej Partii Meksyku.

Jako postać był ukazany w dwóch filmach: Cradle Will Rock z 1999 roku, zagrany przez Rubena Bladesa i w filmie biograficznym o jego żonie, Frida z 2002 roku, zagrany przez Alfreda Molinę.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Artcyclopedia: Prace Diego Rivery (ang.). [dostęp 24 maja 2008].