Dieta zgodna z grupą krwi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dieta zgodna z grupą krwi, niekiedy nazywana też dietą D'Adamo – rodzaj diety opracowany przez Petera J. D'Adamo, opisany w książce Jedz zgodnie ze swoją grupą krwi[1]. D'Adamo utrzymuje, że grupa krwi jest najważniejszym czynnikiem określającym dobór zdrowej diety i zaleca różne sposoby odżywania w zależności od posiadanej grupy krwi.

W swojej książce, D'Adamo cytuje prace naukowców, którzy prowadzili badania nad grupami krwi, twierdząc lub sugerując, że ich wyniki potwierdzają jego teorię. Dietetycy, naukowcy i lekarze są zgodni co do tego, że badania nie potwierdzają tej teorii, i że nie ma obecnie naukowych podstaw dla jej polecania.

Opis[edytuj | edytuj kod]

D'Adamo twierdzi, że grupa krwi jest kluczem do zrozumienia umiejętności ludzkiego ciała, a także do odróżniania substancji przyswajalnych i obcych. Lektyny w pokarmach, jak twierdzi, reagują różnie w kontakcie z krwią różnych grup. W "Lektyny: Związek z dietą"[1] i kolejnych rozdziałach książki Jedz zgodnie ze swoją grupą krwi[1] , lektyny reagujące z antygenami różnych grup krwi opisane są jako szkodliwe i niekompatybilne, a dobór pokarmów właściwych dla grup krwi jest istotny w minimalizowaniu kontaktu z tymi lektynami.

D'Adamo opiera swój pomysł na klasyfikacji grup krwi Karla Landsteinera oraz Jana Janský'ego, jak również kilku z wielu różnych systemów klasyfikacji i antygenów tkanek zewnętrznych, w szczególności na systemie antygenów Lewisa.

Na stronie 20. Jedz zgodnie ze swoją grupą krwi[1], D'Adamo pisze: "W tym momencie, zastanawiasz się pewnie nad innymi identyfikatorami grupy krwi, takimi jak pozytywna/negatywna, z przeciwciałami/bez przeciwciał.... Te podgrupy odgrywają stosunkowo mało znaczącą rolę. Ponad 90% czynników związanych z Twoją grupą krwi wynika z podstawowego jej rozróżnienia spośród O, A, B lub AB".

Rewolucyjna teoria grup krwi D'Adamo wywodzi się z pracy Williama C. Boyda, immunochemika i antropologa grup krwi, który sporządził ankiety rozłożenia grup krwi na świecie. W jego książce, wydanej w 1950 roku, zatytułowanej "Genetics and the races of man: An introduction to modern physical antropology", Boyd opisuje, jak za pomocą analizy genetycznej grup krwi można zaklasyfikować współczesnego człowieka do grup, różniących się między sobą kombinacją genów. Boyd podzielił populację świata na 13 geograficznie różnych gatunków, nieco różniących się od siebie dystrybucją genów odpowiadających za grupę krwi.

D'Adamo grupuje te 13 ras według ich grupy krwi, każdej dając inne zalecenia żywieniowe:

  • Grupa krwi O opisywana jest przez D'Adamo jako łowca. Poleca posiadaczom tej grupy dietę wysoko białkową. D'Adamo uważa ją za najstarszą grupę krwi, której powstanie miało nastąpić około 30 000 lat temu, mimo że badania potwierdzają starszeństwo grupy A.
  • Grupa krwi A nazwana jest rolniczą lub agrarną. D'Adamo uważa że powstała około 20 000 lat temu, razem z początkami rolnictwa. Jej posiadaczom rekomenduje dietę bogatą w warzywa, praktycznie pozbawioną czerwonego mięsa i zbliżoną do wegetariańskiej.
  • Grupa krwi B nazwana jest nomadyczną. Autor twierdzi, że jej początek nastąpił około 10 000 lat temu, a także że ten typ posiada silniejszy system immunologiczny i wszechstronniejszy system trawienny. Uważa, że ludzie z grupą krwi B są jedynymi przedstawicielami gatunku ludzkiego zdolnymi do żywienia się produktami mlecznymi. Przeczą temu wyniki badań mówiące, że pomimo najwyższego procentu posiadaczy grupy B w Azji, właśnie ten kontynent charakteryzuje najczęstsza nietolerancja laktozy.
  • Grupa krwi AB została opisana jako enigma. D'Adamo wierzy, że jest to twór bardzo współczesny, bo powstały około 1000 lat temu. Jeśli chodzi o dietę, to tej grupie zaleca zbalansowanie dozwolonych produktów między grupami A i B.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d D'Adamo, Peter J. (1997-01-06). Eat Right 4 Your Type. Putnam Adult. ​ISBN 978-0399142550

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • D'Adamo, Peter J. (1997-01-06). Eat Right For Your Type. Putnam Adult. ​ISBN 978-0399142550
  • D'Adamo, Peter J. (2002-01-08). Eat Right For Your Type Complete Blood Type Encyclopedia. Riverhead Books. ​ISBN 978-1573229203

Wydanie polskie

  • Peter D'Adamo, Jedz zgodnie ze swoją grupą krwi, Catherine A Whitney, Paweł Boniewicz, Marek Sobótka, Warszawa: MADA, 2008, ISBN 978-83-89624-52-9, OCLC 751259028.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]