Digital Equipment Corporation

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Digital Equipment Corporation
Digital Equipment Corporation
ilustracja
Założyciel(e) Ken Olsen
Data założenia 1957
Data likwidacji 1998
Państwo  Stany Zjednoczone
Siedziba Maynard, Massachusetts
Branża elektronika
Produkty komputery
brak współrzędnych
Komputer PDP-8e

Digital Equipment Corporation (DEC) – amerykańska firma informatyczna założona w 1957 r. przez Kena Olsena. Jej nazwa handlowa to Digital.

Pierwszy producent minikomputerów (PDP-5 rok 1963) i 32-bitowych procesorów (VAX rok 1977). Konstruktor 64-bitowych procesorów RISC Alpha (1991).

Do lat 90. firma działała prawie w każdej dziedzinie rozwiązań informatycznych. W 1998 roku po przejęciu przez Compaqa firma przestała istnieć, jednak linia procesorów i komputerów była nadal rozwijana. Od 2002 sam Compaq jest częścią koncernu Hewlett-Packard.

Prace nad siecią Ethernet[edytuj | edytuj kod]

Digital w połowie lat 70. w połączeniu z firmami Xerox i Intel podjął prace nad opracowaniem zestawu wspólnych standardów w komunikacji między urządzeniami. Tak zrodziła się idea Ethernetu. Standardy te i oparte na nich produkty stały się znane pod nazwą DIX Ethernet, gdzie określenie DIX jest zlepkiem pierwszych liter trzech wymienionych firm.

W latach 80. powstała druga wersja standardu znana jako DIX Version 2 (DIXv2). Ten standard definiował protokoły i fizyczne szczegóły sieci, która rozpowszechniła się pod nazwą 10BASE5. Niedługo po opublikowaniu tego standardu prace nad Ethernetem zostały przejęte i kontynuowane przez instytut IEEE.