Digital Light Processing

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wnętrze jedno-chipowego projektora DLP
Tak zwany "efekt tęczy" tworzony poprzez jedno-chipowy projektor DLP
Chip DMD będący jądrem projektorów DLP

DLP (ang. Digital Light Processing – cyfrowe przetwarzanie światła) – klasa wyświetlaczy obrazowych opracowanych przez Texas Instruments, jej kluczowym elementem jest chip DMD (ang. digital micromirror device), opartych o technologię MEMS wykorzystującą tysiące mikroluster (każde o powierzchni kilkunastu mikrometrów kwadratowych) odbijających lub rozpraszających padający na nie strumień świetlny. Zaletą jest wysoki kontrast – 2000:1 oraz dobra jakość czerni. Ze względu na wysoką cenę – zastosowania profesjonalne (np. wysokiej klasy projektory cyfrowe, także kinowe).

Procesor DMD za pomocą tysięcy mikro luster o szerokości mniejszej niż jedna piąta grubości ludzkiego włosa odbija kierowane na niego światło z lampy, tworząc powiększony przez optykę obraz. Światło jest kolorowane przez wirujące koło barwne z filtrami (w przypadku lamp), lub przez selektywne załączanie diod RGB.

Wykorzystywane są dwa układy mikroluster - prostokątny i diamentowy. Lepszą jakość uzyskuje się za pomocą układu prostokątnego, gdyż jednemu pikselowi odpowiada jedno lustro, zaś układ diamentowy nie może bezpośrednio odwzorować siatki pikseli, są one interpolowane co powoduje obniżenie jakości obrazu. Układ diamentowy pozwala jednak zmniejszyć gabaryty projektora, co jest pożądane w miniaturowych projektorach.

Istnieją dwa typy wyświetlaczy DLP z jednym układem DMD, lub wieloma układami DMD w których każdy z trzech składowych kolorów RGB jest wyświetlany przez oddzielny układ DMD.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]