Dimensions in Time

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dimensions in Time
Odcinek serialu
Doktor Who
Kod produkcji C280X[1]
Kraj produkcji  Wielka Brytania
Rok produkcji 1993
Data premiery Wielka Brytania 26 - 27 listopada 1993
Czas trwania odcinka 7,5 minuty (1. odcinek)
5,5 minuty (2. odcinek)
Produkcja
Reżyseria Stuart McDonald
Scenariusz John Nathan-Turner
David Roden
Muzyka Keff McCulloch
Oryginalna stacja telewizyjna BBC
Chronologia
← Poprzedni odcinek
„Survival”
Następny odcinek →
Doctor Who
Lista odcinków

Dimensions in Time – specjalny, charytatywny crossover pomiędzy serialem science-fiction Doktor Who, a operą mydlaną EastEnders. Crossover podzielono na dwie części, które wydano kolejno 26 i 27 listopada 1993. Pomimo, iż produkcja serialu Doktor Who została zawieszona w 1989 roku, to odcinek wydano specjalnie w 1993, jako upamiętnienie 30-lecia istnienia serialu. Inną przyczyną stworzenia tego crossovera była pomoc finansowa realizowana dla organizacji charytatywnej Children in Need, prowadzonej przez BBC.

Fabuła[edytuj]

Część pierwsza[edytuj]

Rani otwiera dziurę czasu dzięki której ma dostęp do linii czasu Doktora. Celem Rani jest przechwycenie wszystkich wcieleń Doktora do pętli czasowej, zatrzymując ich w londyńskiej dzielnicy East End. Rani zatrzymała już w ten sposób pierwszego i drugiego Doktora. Czwarty Doktor powiadamia o zagrożeniu ze strony Rani swoje pozostałe wcielenia.

Pierwszym wcieleniem, którego Rani wysyła do East End jest Siódmy Doktor wraz z towarzyszącą mu Ace. Początkowo Doktor myśli, że TARDIS zaprowadził ich do Chin. Dopiero po chwili odkrywają że trafili do 1973 roku niedaleko Cutty Sark. Zanim Doktor i jego towarzyszka zdążają wysunąć więcej wniosków, Ace zostaje nagle przeniesiona do Szóstego Doktora do Albert Square w roku 1993. Gdy Sanjay próbuje sprzedać Ace płaszcz, Gita mówi, że to będzie modne za rok. W tym czasie Rani sprawia że czas się zmienia.

Nagle pojawia się Trzeci Doktor wraz z Mel. Postanawiają się zapytać Pauline Fowler i Kathy Beale, który jest rok. One odpowiadają że jest rok 2013. W tym momencie czas się zmienia na 1973 rok i pojawia się Szósty Doktor wraz z Susan. Towarzyszka jest zdezorientowana, ponieważ nie wie co się stało z Pierwszym Doktorem. Po raz kolejny czas się zmienia. Tym razem pojawia się Sara Jane, która rozmawia z jedną z postaci EastEnders. W tłumie zauważa Trzeciego Doktora i podbiega do niego. On mówi jej że są w 2013.

Po raz kolejny czas się zmienia i ujawniają się Piąty Doktor wraz z Nyssą i Peri. Tym razem cała trójka jest ostrzeliwana przez m.in. Cybermena, Ogrona, Fifi, Siluriana czy Władcę Czasu z Gallifrey posłanych przez Rani. Doktor i jego towarzyszki uciekają do parku, lecz po drugiej stronie zastają Rani...

Część druga[edytuj]

Piąty Doktor i towarzyszki zmieniają się w Trzeciego Doktora wraz z Liz Shaw. Rani przejmuje kontrolę nad umysłem Liz. Uwagę Rani odwraca Mandy Salter, a w tym czasie podjeżdża Mike Yates, który strzela do wroga. Rani ucieka z miejsca wydarzenia, a Mike zawozi Doktora do Brygadiera. Tam Doktor zmienia się z Trzeciego w Szóstego.

W tym samym czasie w garażu Phil i Grant znajdują Romanę, która szuka Doktora. Rani przechwytuje ją, gdy przechodzi koło Queen Vic, na oczach Franka Butchera.

W 1973 Trzeci Doktor wyjaśnia Victorii Waterfield kim jest Rani. Po tym jak weszli do TARDIS znowu czas się zmienia i wychodzi Siódmy Doktor, który od razu po wyjściu znajduje Leelę. Wraz z nią wpada na pomysł stworzenia komputera, dzięki któremu uzyska dostęp do pętli czasu, a także uratuje Pierwszego i Drugiego Doktora w dziury czasu oraz wycofa wcielenia doktorów i towarzyszy z pętli czasowej. To wszystko wykonuje po zmianie w której Leela zmienia się w Ace i K9.

Obsada[edytuj]

Doktor Who[edytuj]

Aktor Rola Część pierwsza Część druga
Doktorowie
Jon Pertwee Trzeci Doktor T T
Tom Baker Czwarty Doktor T N
Peter Davison Piąty Doktor T T
Colin Baker Szósty Doktor T T
Sylvester McCoy Siódmy Doktor T T
Towarzysze
Carole Ann Ford Susan Foreman T N
Deborah Watling Victoria Waterfield N T
Caroline John Liz Shaw N T
Elisabeth Sladen Sara Jane Smith T N
Nicholas Courtney Brigadier Lethbridge-Stewart N T
Richard Franklin Mike Yates N T
Louise Jameson Leela N T
John Leeson K9 (głos) N T
Lalla Ward Romana II N T
Sarah Sutton Nyssa T T
Nicola Bryant Peri Brown T T
Bonnie Langford Mel Bush T N
Sophie Aldred Ace T T
Pozostali
Kate O’Mara Rani T T
Samuel West Cyrian T T

EastEnders[edytuj]

Aktor Rola Część pierwsza Część druga
Deepak Verma Sanjay Kapoor T N
Shobu Kapoor Gita Kapoor T N
Wendy Richard Pauline Fowler T N
Gillian Taylforth Kathy Beale T N
Letitia Dean Sharon Watts T N
Pam St. Clement Pat Butcher T N
Nicola Stapleton Mandy Salter N T
Mike Reid Frank Butcher N T
Adam Woodyatt Ian Beale T N
Steve McFadden Phil Mitchell N T
Ross Kemp Grant Mitchell N T

Ciekawostki o obsadzie[edytuj]

 • Jest to ostatni występ Jona Pertwee w roli Trzeciego Doktora - zmarł trzy lata później.
 • Jest to ostatni występ telewizyjny Toma Bakera w roli Czwartego Doktora, lecz nie ostatni w ogóle. Przez lata brał udział w audycjach radiowych o Doktorze Who produkcji Big Finish Productions. W 2013 roku wystąpił w odcinku Dzień Doktora (ang. The Day of the Doctor) jako Kurator.
 • Peter Davison powrócił do roli Piątego Doktora 14 lat później, w odcinku charytatywnym dla Children in Need pt. Time Crash, gdzie wystąpił wraz z Davidem Tennantem. Davison, podobnie jak Tom Baker, również występował później w audycjach radiowych o Doktorze Who.
 • Jest to ostatni występ telewizyjny Colina Bakera jako Szóstego Doktora. Po za telewizją aktor brał udział również w audycjach radiowych.
 • Sylvester McCoy powrócił do roli Siódmego Doktora 3 lata później, w filmie telewizyjnym.
 • Był to jedyny raz kiedy Nicholas Courtney, grający Brygadiera oraz Colin Baker, grający Szóstego Doktora spotkali się w telewizyjnej wersji Doktora Who. Postacie spotykały się również w audycjach radiowych produkowanych przez Big Finish Productions.
 • Następny występ telewizyjny, a zarazem ostatni Nicholasa Courtneya w roli Brygadiera miał miejsce w 2008 roku, w serialu Przygody Sary Jane w odcinku Wróg Bane'ów.
 • W lutym 1993 roku Sophie Aldred wystąpiła gościnnie w EastEnders jako Suzi. W Dimensions in Time wystąpiła jako towarzyszka Doktora - Ace.

Produkcja[edytuj]

Detale według odcinka
Odcinek Data premiery Czas Oglądalność
(w milionach)
„Część Pierwsza” 26 listopada 1993 7:34 13,8
„Część Druga” 27 listopada 1993 5:27 13,6
[2][3]
 • The Dimensions Of Time i 3-Dimensions Of Time to dwa propozycje do tytułu tego crossoveru[4]. Davidowi Rodenowi udało się jednak przekonać producenta do aktualnej nazwy.
 • Oryginalny pomysł dotyczył m.in. UNITu oraz bitwy pomiędzy organizacją a Cybermanami. Tytuł zaproponowany przez pomysłodawcę jakim był David Roden brzmiał Destination: Holocaust. Oficjalnie zrezygnowano z tego pomysłu głównie ze względu na zbyt za duży budżet projektu jaki David Roden zaproponował.
 • Dimensions in Time było jednym z niewielu programów BBC w tamtym czasie, który był dostępny w jakości 3D. Okulary przeznaczone do tej jakości były sprzedawane w sklepach dla publiczności, a zyski ze sprzedaży trafiały do Children in Need.
 • Pierwotnie Dalekowie również mieli się pokazać w crossoverze, lecz twórca ich nie zgodził się z powodu sporu o płatności.
 • Wszyscy aktorzy i ekipa produkcyjna pracowali bezpłatnie i nie brali dla siebie zysku.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]