Przejdź do zawartości

Dina Alma de Paradeda

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dina Alma de Paradeda
Ilustracja
Data urodzenia

1871 r.

Data i miejsce śmierci

8 grudnia 1906 r.
Wrocław

Dina Alma de Paradeda, imię przypisane przy urodzeniu Alfredo[1] (ur. 1871 r., zm. 8 grudnia 1906 r. we Wrocławiu) – brazylijska transpłciowa kobieta, pierwsza udokumentowana transpłciowa kobieta żyjąca w Europie Środkowo-Wschodniej[2].

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się w 1871 r., przy urodzeniu przypisano jej imię Alfredo. Była dzieckiem Brazylijki[3] i hiszpańskiego hrabiego, który pełnił funkcję konsula w Rio de Janeiro[4]. Miała co najmniej jednego brata. Po śmierci ojca, matka wyszła ponownie za mąż, za niemieckiego lekarza mieszkającego w Brazylii[3].

Nie wiadomo, kiedy dokładnie przybyła do Europy[4]. W latach 1899-1900 de Paradeda był czołową postacią na berlińskich salonach, wzbudzała zainteresowanie umiejętnością gry na fortepianie, talentem do dekorowania kapeluszy oraz elegancją w zakresie mody. Podczas jednego z nich poznała w 1903 r. Magnusa Hirschfelda. Wkrótce potem wyjechała do Paryża, gdzie znana była jako hrabina de Paradeda. Tam poznała niemieckiego nauczyciela Edgara Töpfera, który przyjechał tam uczyć się języka francuskiego. 28 października 1906 r. de Paradeda opuściła Paryż i przeniosła się do Wrocławia, gdzie zamieszkała jako narzeczona Töpfera. Tam w wyniku śledztwa jego znajomych wyszła na jaw prawda o płci przypisanej jej przy urodzeniu[3]. Po zerwaniu zaręczyn Töpfer doniósł na byłą narzeczoną na policję[4], prawdopodobnie ze względu na próbę włamania do jego mieszkania[3].

Zmarła 8 grudnia 1906 r. we Wrocławiu[2] śmiercią samobójczą, zażywszy truciznę podczas badania lekarskiego. Lekarz obecny przy zajściu zbadał ciało i ujawnił jej transpłciowość. Zdarzenie to było potem szeroko opisywane w prasie. De Paradeda była za sprawą okoliczności swojej śmierci jedną z pierwszych udokumentowanych, znanych z imienia i nazwiska transpłciowych kobiet[3].

W 1907 roku urząd miasta wystawił jej rzeczy na aukcję, prawdopodobnie została pochowana w nieoznaczonym grobie[4].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Dina Alma de Paradeda | LGBT+ Amino [online], LGBT+ | aminoapps.com [dostęp 2023-03-02].
  2. a b l (wyd.), Spektakl Muzyczny DINA [online], www.gdansk.pl [dostęp 2023-03-02] (pol.).
  3. a b c d e Dina Alma de Paradeda [online] [dostęp 2023-03-02] (taj.).
  4. a b c d Beata Maciejewska, Te wybitne wrocławianki wzbudziły podziw świata, ale nasze podręczniki i książki o nich milczą [online], wroclaw.wyborcza.pl, 15 stycznia 2023 [dostęp 2023-03-02].