Dinamo Briańsk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dinamo Briańsk
Динамо-Брянск
Pełna nazwa

Ассоциация НП «Футбольный клуб «Динамо-Брянск»

Przydomek

Брянские Волки (Briańskie Wilki)
Партизаны (Partyzanci)

Barwy

         
niebiesko-białe

Data założenia

9 lipca 1931

Liga

Wtoroj diwizion

Państwo

 Rosja

Obwód

 briański

Stadion

Stadion Dinamo

Prezes

Siergiej Timoszenko

Trener

Jewgienij Pieriewiertajło (tymczasowo)

Stroje
domowe
Stroje
wyjazdowe
Strona internetowa

Dinamo Briańsk (ros. Динамо-Брянск), właśc. „Assocyacyja NP Futbolnyj kłub »Dinamo-Briansk«” (ros. Ассоциация НП «Футбольный клуб «Динамо-Брянск») – rosyjski klub piłkarski z siedzibą w Briańsku.

Historia[edytuj | edytuj kod]

  • 1931—...: Dinamo Briańsk (ros. Динамо-Брянск)

Piłkarska drużyna Dinamo została założona w 1931 w Briańsku przez oficera GPU Filareta Adamowicza. Na początku uczestniczyła w rozgrywkach obwodów zachodnich ZSRR i był jednym z liderów. Po włączeniu obwodu briańskiego do składu obwodu orłowskiego zespół stracił pozycje lidera.

Po II wojnie światowej obwód briański został odnowiony i drużyna w 1949 oraz w 1952 uczestniczyła w rozgrywkach Mistrzostw Rosyjskiej FSRR. W 1959 Dynamo zdobyło mistrzostwo obwodu, co pozwoliło w 1960 zadebiutować w Klasie B Mistrzostw ZSRR, gdzie występował trzy sezony, a w 1962 spadł do niższej ligi.

W 1968 zespół zajął pierwsze miejsce w swojej grupie i w turnieju finałowym wywalczył awans do Drugiej grupy A, podgrupy 1. Jednak nie utrzymał się w niej i z powrotem spadł do Drugiej Ligi, w której występował do 1992.

W Mistrzostwach Rosji klub występował najpierw w Drugiej Lidze w 1992-1993, następnie w 1994-1997 w Trzeciej Lidze oraz do 2003 w Drugiej Dywizji, grupie Centralnej.

W 2003 klub zajął drugie miejsce w swojej grupie, ale po wyjściu z członkostwa Profesjonalnej Piłkarskiej Ligi klubu Dinamo Petersburg otrzymał prawo uczestniczenia w Pierwszej Dywizji.

W 2008 klub zajął 21 miejsce i spadł do Drugiej Dywizji, grupy Centralnej.

Sukcesy[edytuj | edytuj kod]

Znani piłkarze[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]