Dinamo Briańsk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dinamo Briańsk
Pełna nazwa Футбольный клуб
«Динамо-Брянск»
Przydomek niebiesko-biali
Barwy          
Data założenia 1931
Liga Druga Dywizja, Centrum
Stadion Stadion Dinamo, Briańsk
Prezes Rosja Aleksandr Żigunow
Trener Rosja Jurij Bykow
Stroje
domowe
Stroje
wyjazdowe
Strona internetowa

Dinamo Briańsk (ros. Футбольный клуб «Динамо» Брянск, Futbolnyj Kłub "Dinamo" Briansk) – rosyjski klub piłkarski z siedzibą w Briańsku.

Historia[edytuj | edytuj kod]

  • 1931—...: Dinamo Briańsk (ros. «Динамо» Брянск)

Piłkarska drużyna Dinamo została założona w 1931 w Briańsku przez oficera GPU Filareta Adamowicza. Na początku uczestniczyła w rozgrywkach obwodów zachodnich ZSRR i był jednym z liderów. Po włączeniu obwodu briańskiego do składu obwodu orłowskiego zespół stracił pozycje lidera.

Po II wojnie światowej obwód briański został odnowiony i drużyna w 1949 oraz w 1952 uczestniczyła w rozgrywkach Mistrzostw Rosyjskiej FSSR. W 1959 Dynamo zdobyło mistrzostwo obwodu, co pozwoliło w 1960 zadebiutować w Klasie B Mistrzostw ZSRR, gdzie występował trzy sezony, a w 1962 spadł do niższej ligi.

W 1968 zespół zajął pierwsze miejsce w swojej grupie i w turnieju finałowym wywalczył awans do Drugiej grupy A, podgrupy 1. Jednak nie utrzymał się w niej i z powrotem spadł do Drugiej Ligi, w której występował do 1992.

W Mistrzostwach Rosji klub występował najpierw w Drugiej Lidze w 1992-1993, następnie w 1994-1997 w Trzeciej Lidze oraz do 2003 w Drugiej Dywizji, grupie Centralnej.

W 2003 klub zajął drugie miejsce w swojej grupie, ale po wyjściu z członkostwa Profesjonalnej Piłkarskiej Ligi klubu Dinamo Petersburg otrzymał prawo uczestniczenia w Pierwszej Dywizji.

W 2008 klub zajął 21 miejsce i spadł do Drugiej Dywizji, grupy Centralnej.

Sukcesy[edytuj | edytuj kod]

Znani piłkarze[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]