Dinant

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy miasta. Zobacz też: dinantkarbon dolny.
Dinant
Ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo  Belgia
Region Walonia
Burmistrz Richard Fournaux
Powierzchnia 99,80 km²
Populacja (2006)
• liczba ludności
• gęstość

13 012
130 os./km²
Nr kierunkowy 082
Kod pocztowy 5500
Położenie na mapie prowincji Namur
Mapa lokalizacyjna prowincji Namur
Dinant
Dinant
Położenie na mapie Belgii
Mapa lokalizacyjna Belgii
Dinant
Dinant
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Dinant
Dinant
Ziemia 50°15′N 4°54′E/50,250000 4,900000
Strona internetowa

Dinant – miasto w południowej Belgii, w prowincji Namur, nad rzeką Mozą, w pobliżu jej przełomu przez Ardeny, przy granicy z Francją.

Historia[edytuj]

Od początków do XI wieku[edytuj]

Teren obecnego Dinant był zamieszkany już w neolicie i czasach rzymskich. Pierwsza wzmianka o Dinant pochodzi z VII wieku. W tym czasie święty Perpete, biskup Tongeren i Maastricht, wybrał Dinant na swoją rezydencję i ufundował kościół świętego Wincenta. W roku 870 Karol II Łysy zdecydował, iż część Dinant będzie administrowana przez hrabiego Namur, a pozostała część – przez biskupa Tongeren, a potem Liège. W XI wieku, cesarz Henryk IV dał niektóre prawa do Dinant księciu-biskupowi Liège. Od tego czasu miasto jest jedną z 23 głównych miast diecezji Liege. Pierwszy kamienny most na rzece Mozie i większe naprawy wybudowanego wcześniej zamku to dzieło XI-wieczne. Aż do końca XVIII wieku Dinant podlegało suwerenowi Liege, od czasu do czasu powstając przeciw niemu.

Późne średniowiecze[edytuj]

Z powodu strategicznego położenia na rzece Mozie, Dinant było narażone na ciągłe bitwy i grabieże. W 1466 roku, Filip III Dobry, książę Burgundii, wuj Ludwika Burbona, który został księciem-biskupem Liege i syn Filipa, Karol Zuchwały, ukarali miasto, topiąc 800 spośród jego mieszkańców w Mozie i podpalając je.

W owym okresie Dinant i rywalizujące z nim Bouvignes specjalizowały się w obróbce metalu, produkcji świeczników, paten i innych religijnych przedmiotów. Henri Pirenne napisał w 1883 roku pracę doktorancką na temat średniowiecznego Dinant.

Okres do Pierwszej Wojny Światowej[edytuj]

W XVI i XVII wieku z powodu wojen pomiędzy Francją i Hiszpanią, Dinant ucierpiało z powodu zniszczeń, głodu i epidemii, choć pozostawało neutralne. W 1675 roku francuska armia pod wodzą marszałka François de Créquy okupowała miasto. Pod koniec XVIII wieku Dinant na krótko dostało się pod panowanie austriackie. Cała diecezja została w 1795 roku scedowana na Francję.

Miasto zostało zniszczone ponownie w 1914 roku. W tym roku 674 mieszkańców zostało zamordowanych przez niemiecką armię.

Zwiedzanie[edytuj]

  • Rozpoznawalnym punktem miasta jest Kolegiata Najświętszej Marii Panny', przebudowana w stylu gotyckim na starych fundamentach po tym, jak w 1227 roku spadające z pobliskich klifów kamienie częściowo zniszczyły poprzedni romański kościół.
  • Powyżej kościoła wznosi się pionowa skała z ufortyfikowaną Cytadelą, która została wybudowana w XI wieku, by kontrolować dolinę Mozy. Biskup Liege przebudował i powiększył cytadelę w 1530 roku; została ona zniszczona w 1703 przez Francuzów. Istniejąca do dziś budowla powstała po przebudowie w 1821 roku, gdy Dinant należało do Królestwa Zjednoczonych Niderlandów.

Sławni mieszkańcy[edytuj]

Miasta partnerskie[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]