Przejdź do zawartości

Dinant

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dinant
Ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Belgia

Region

 Walonia

Prowincja

Namur

Burmistrz

Richard Fournaux

Powierzchnia

99,80 km²

Populacja (2017[1])
• liczba ludności
• gęstość


13 554
136 os./km²

Nr kierunkowy

082

Kod pocztowy

5500

Położenie na mapie prowincji Namur
Mapa konturowa prowincji Namur, w centrum znajduje się punkt z opisem „Dinant”
Położenie na mapie Belgii
Mapa konturowa Belgii, w centrum znajduje się punkt z opisem „Dinant”
Ziemia50°15′N 4°54′E/50,250000 4,900000
Strona internetowa

Dinantmiasto w południowej Belgii, w prowincji Namur, nad rzeką Mozą, w pobliżu jej przełomu przez Ardeny, przy granicy z Francją. W okolicy prowadzi się górnictwo lokalnych odmian wapieni.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Od początków do XI wieku[edytuj | edytuj kod]

Teren obecnego Dinant był zamieszkany już w neolicie i czasach rzymskich. Pierwsza wzmianka o Dinant pochodzi z VII wieku. W tym czasie święty Perpete, biskup Tongeren i Maastricht, wybrał Dinant na swoją rezydencję i ufundował kościół świętego Wincenta. W roku 870 Karol II Łysy zdecydował, iż część Dinant będzie administrowana przez hrabiego Namur, a pozostała część – przez biskupa Tongeren, a potem Liège. W XI wieku, cesarz Henryk IV dał niektóre prawa do Dinant księciu-biskupowi Liège. Od tego czasu miasto jest jedną z 23 głównych miast diecezji Liège. Pierwszy kamienny most na rzece Mozie i większe naprawy wybudowanego wcześniej zamku to dzieło XI-wieczne. Aż do końca XVIII wieku Dinant podlegało suwerenowi Liège, od czasu do czasu powstając przeciw niemu.

Późne średniowiecze[edytuj | edytuj kod]

Z powodu strategicznego położenia na rzece Mozie, Dinant było narażone na ciągłe bitwy i grabieże. W 1466 roku, Filip III Dobry, książę Burgundii, wuj Ludwika Burbona, który został księciem-biskupem Liège i syn Filipa, Karol Zuchwały, ukarali miasto, topiąc 800 spośród jego mieszkańców w Mozie i podpalając je.

W owym okresie Dinant i rywalizujące z nim Bouvignes specjalizowały się w obróbce metalu, produkcji świeczników, paten i innych religijnych przedmiotów. Henri Pirenne napisał w 1883 roku pracę doktorską na temat średniowiecznego Dinant.

Okres do I wojny światowej[edytuj | edytuj kod]

W XVI i XVII wieku z powodu wojen pomiędzy Francją i Hiszpanią, Dinant ucierpiało z powodu zniszczeń, głodu i epidemii, choć pozostawało neutralne. W 1675 roku wojsko francuskie pod wodzą marszałka François de Créquy okupowała miasto. Pod koniec XVIII wieku Dinant na krótko dostało się pod panowanie Monarchii Habsburgów. Cała diecezja została w 1795 roku scedowana na Francję.

Miasto zostało zniszczone ponownie w 1914 roku, w trakcie I wojny światowej. W tym roku 674 mieszkańców zostało zamordowanych przez wojsko niemieckie.

Okres po I wojnie światowej[edytuj | edytuj kod]

Miasto Dinant zostało odznaczone Krzyżem Wojennym 1914–1918.

Zwiedzanie[edytuj | edytuj kod]

  • Rozpoznawalnym punktem miasta jest Kolegiata Najświętszej Marii Panny, przebudowana w stylu gotyckim na starych fundamentach po tym, jak w 1227 roku spadające z pobliskich klifów kamienie częściowo zniszczyły poprzedni romański kościół.
  • Powyżej kościoła wznosi się pionowa skała z ufortyfikowaną Cytadelą, która została wybudowana w XI wieku, by kontrolować dolinę Mozy. Biskup Liège przebudował i powiększył cytadelę w 1530 roku; została ona zniszczona w 1703 przez Francuzów. Istniejąca do dziś budowla powstała po przebudowie w 1821 roku, gdy Dinant należało do Królestwa Zjednoczonych Niderlandów.

Sławni mieszkańcy[edytuj | edytuj kod]

Miasta partnerskie[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Stan na 1 stycznia 2017 roku, Direction générale Institutions et Population: Chiffres de la population par province et par commune, à la date du premier janvier 2017. [dostęp 2017-01-01]. (fr.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]