Dinesh D’Souza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Dinesh D'Souza)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dinesh D’Souza
Dinesh D'Souza.jpg
Dinesh D’Souza
Imiona i nazwisko Dinesh D’Souza
Data i miejsce urodzenia 25 kwietnia 1961, Indie Bombaj
Narodowość Amerykanin
Dziedzina sztuki Publicystyka
Ważne dzieła książka Listy do młodego konserwatysty
Strona domowa

Dinesh D’Souza (ur. 25 marca 1961 w Bobmaju w Indiach) amerykański, konserwatywny pisarz polityczny hinduskiego pochodzenia. Wykładowca na Uniwersytecie Stanforda. W latach 1987-1988 doradca prezydenta Ronalda Reagana.

Autor Illiberal Education, pierwszej książki o poprawności politycznej. Książka przez 15 tygodni zajmowała pierwsze miejsce na liście bestsellerów New York Timesa.

Życiorys[edytuj]

Młodość[edytuj]

D’Souza urodził się w Bombaju w Indiach. Jego rodzice pochodzili ze stanu Goa. Do Stanów przybył w 1978 w ramach programu Rotary International. Studiował w Dartmouth College, gdzie przyjęto go do elitarnego stowarzyszenia Phi Beta Kappa.

Z początku młody D’Souza planował zrobić licencjat z ekonomii, a potem magisterium i ewentualnie doktorat z zarządzania, w Wielkiej Brytanii bądź USA. Miał jednak zapędy pisarskie, toteż zgłosił się do redakcji uniwersyteckiej gazety Dartmouth.

Już pod koniec pierwszego roku wśród redaktorów doszło do rozłamu, ponieważ naczelny publicznie popierał kandydaturę Reagana na stanowisko prezydenta Stanów Zjednoczonych, pozostali redaktorzy głosowali zaś na kandydata Demokratów. Wzajemna niechęć była tak silna, iż redakcyjni konserwatyści odeszli z redakcji i założyli własny, alternatywny periodyk o nazwie The Dartmouth Review i miesięcznik przy periodyku o nazwie Prospect. Redaktorem naczelnym został poprzedni lider, Gregory Fossedal.

Czasopisma przez cały czas swego istnienia wzbudzały wiele kontrowersji, przede wszystkim ze strony władz uczelni, niezmiennie krytykowanych za stronnicze nastawienie do mniejszości murzyńskich, homoseksualnych etc. Prorektor ds. publicznych stwierdził, iż pisma te są "szkodliwe i nieodpowiedzialne" dla społeczności studenckiej, co tylko przysporzyło popularności redaktorom Review[1].

W 1981 roku D’Souza w Prospekcie opublikował nazwiska członków Stowarzyszenia Studentów Homoseksualnych, w tym nazwiska tych, którzy dopiero mieli zamiar się tam zapisać[2].

Wczesna kariera[edytuj]

Po ukończeniu studiów D’Souza przeniósł się do Waszyngtonu, gdzie pracował od 1985 do 1987 jako redaktor Policy Review, wpływowego konserwatywnego dziennika.

W 1987 D’Souza opuścił czasopismo, aby służyć jako doradca polityczny w Białym Domu. Funkcję tę utrzymał aż do 1988. W 1989 podjął pracę w American Enterprise Institute, skąd ostatecznie przeniósł się do Hoover Institution

Życie osobiste[edytuj]

W 1992 D’Souza poślubił Dixie Brubaker, z którą ma jedną córkę. Razem mieszkają w Fairbanks Ranch w Kalifornii. Zanim się ożenił, D’Souza utrzymywał bliskie kontakty z dwiema znanymi (rzecz jasna konserwatywnymi) kobietami – Laurą Ingraham, dziennikarką radiową stacji, w której był zatrudniony oraz najlepiej sprzedającego się konserwatywnego autora – Ann Coulter[3].

Podczas swojej kariery D’Souza otrzymał od swych krytyków obraźliwy pseudonim "Distort D'Newza" (przekręcacz wieści). D’Souza twierdzi, iż pseudonim go śmieszy[4].

Poglądy polityczne[edytuj]

Dinesh D’Souza jest konserwatywnym liberałem[5] i zadeklarowanym republikaninem. Krytykuje takie zjawiska jak liberalizm społeczny, homoseksualizm i feminizm.

D’Souza pojawił się kilka razy w CNN, w tym u Glenn Beck (program TV). Poza tym bywa gościem ABC's Nightline, CBS's Face the Nation, Fox News Channel, Hannity & Colmes, MSNBC's Hardball u Chrisa Matthewsa, Comedy Central w The Colbert Report i CNBC u Dennisa Millera.

Przypisy

  1. Critical Monthly Rouses Princeton. „New York Times”, s. 52, 1984-04-29 (ang.). 
  2. Peter Cannellos: Conservatives Sour on Rebel Media. Boston Globe, 2007-04-19.
  3. Dinesh D’Souza w bazie Notable Names Database (ang.)
  4. Spy Magazine, July, 1989 "The Boys Who Would Be Buckley"
  5. por. Dinesh D’Souza: Listy do młodego konserwatysty. Poznań: Zysk i s-ka, 2002, s. 23. ISBN 978-83-7298-890-4.

Bibliografia[edytuj]

Książki[edytuj]

Książki napisane przez Dinesha D’Souza obejmują:

Artykuły[edytuj]

Artykuły napisane przez Dinesha D’Souza obejmują: