Dingo (pies)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Dingo – imię psa, fikcyjnego czworonożnego bohatera serii książek Alfreda Szklarskiego opowiadających o przygodach Tomka Wilmowskiego i jego przyjaciół.

Dingo pojawia się już w pierwszej serii cyklu – Tomek w krainie kangurów. Kiedy rozpoczynają się poszukiwania zaginionej w buszu dziewczynki (Sally Allan) główny bohater Tomek Wilmowski z racji młodego wieku zgodnie z wolą ojca pozostaje na farmie zaginionej. Wałęsając się po okolicy zauważa przy budzie młodego psiaka, który przypomina mu australijskiego dzikiego psa dingo. Chłopiec postanawia zabrać czworonoga na spacer. Dingo ucieka i doprowadza chłopca do swojej pani, zaginionej Sally.

Kiedy później dziewczynka pyta jak może się odwdzięczyć dzielnemu Tomkowi, ten nie odpowiada, ale rezolutna Sally odgaduje, że chłopiec chciałby zatrzymać psa. W ten sposób Dingo zostaje towarzyszem przygód Tomka. Przechodzi szkolenie w zakresie tropienia dzikich zwierząt, wykazuje odporność na jad afrykańskiego węża i wielokrotnie ratuje bohatera z opresji.

Dingo to mieszaniec psa domowego z australijskim dzikim psem, któremu zawdzięcza imię.

Występuje w tomach:

Nie wystąpił w książkach "Tomek na tropach Yeti" i "Tajemnicza wyprawa Tomka", znajdując się w tym czasie pod opieką Sally, czego jednak dowiadujemy się dopiero z książki "Tomek wśród łowców głów".