Dino Jelusić

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dino Jelusić
Ilustracja
Dino Jelusić (2014)
Pseudonim Dino
Data i miejsce urodzenia 4 czerwca 1992
Požega
Instrumenty pianino, keyboard
Gatunki pop, rock, hard rock, glam metal, progressive metal
Zawód piosenkarz
Aktywność od 1998
Wydawnictwo Indie
Zespoły
Tin Svegovic (gitara),
Denis Dex Marijanovic (gitara basowa),
Zvonimir Mihaljevic (perkusja),
Dominik Zagmester (keyboard)
Strona internetowa

Dino Jelusić (ur. 4 czerwca 1992 roku w Požedze) – chorwacki piosenkarz, zwycięzca 1. Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci (2003).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wczesne lata[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Požedze, wychował się w Zagrzebiu.

W 1998 roku zaczął karierę muzyczną występami na lokalnych imprezach i festiwalach muzycznych. W wieku pięciu lat wziął udział w telewizyjnym programie rozrywkowym Turbo Limach, zdobywając rozpoznawalność w kraju. Niedługo po udziale w show zaczął grać koncerty także poza granicami Chorwacji, wystąpił m.in. w Kairze, Figueira da Foz, Alicante, Bukareszcie, Rimini i Kownie.

2004-05: Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2004[edytuj | edytuj kod]

We wrześniu 2004 roku zagrał swój pierwszy pełny koncert, który został zorganizowany na stadionie Šalata w Zagrzebiu. W listopadzie wziął udział w pierwszym Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci organizowanym w Kopenhadze, podczas którego zaprezentował utwór „Ti si moja prva ljubav”. W finale widowiska zdobył łącznie 134 punkty, w tym m.in. maksymalne noty od Macedonii, Rumunii i Norwegii, dzięki czemu zajął pierwsze miejsce i wygrał konkurs[1][2][3].

Po udziale w Konkursie Jelusić wydał swój debiutancki album studyjny, zatytułowany Nr 1[4], który ukazał się także w wersji anglojęzycznej na rynku międzynarodowym[5]. Po premierze płyty rozpoczął trasę koncertową po kraju, a także m.in. po Danii i Stanach Zjednoczonych, w 2005 roku wyruszył w 40-dniową trasę promocyjną do Australii[6]. W czerwcu wystąpił gościnnie na festiwalu Langeland Music Festival razem z takimi wykonawcami, jak Ronan Keating i UB40. W listopadzie wspierał swoją siostrę Lorenę podczas przygotowań do jej występu podczas 3. Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci, w trakcie którego zaprezentowała utwór „Rock Baby”. Niedługo potem zawiesił swoją karierę muzyczną, aby skupić się na nauce w szkole muzycznej. Po ukończeniu szkoły rozpoczął studia na akademii muzycznej. Rozwijał się również jako aktor dubbingowy, udzielając swojego głosu postaciom lokalnej wersji językowej takich filmów familijnych, jak m.in. Toy Story 3, Rekin i Lava: Przygoda w 3D oraz Straszny dom[6].

2006-11: Living My Own Life[edytuj | edytuj kod]

Dino Jelusić, 2017

W 2008 roku wziął udział na festiwalu CMC organizowanym przez chorwacką stację muzyczną. W kolejnym roku wyjechał do Melbourne, gdzie rozpoczął nagrania swojego nowego albumu studyjnego w studiu The Base u boku producenta Marka Berry'ego, który współpracował z takimi artystami, jak m.in. David Bowie, Toto i Paul McCartney. Ostatnie nagrania płyty zrealizował w studiu Flat Pig szwedzkim Malmö u boku lokalnego producenta Roberta Ahrlinga[6]. Album, zatytułowany Living My Own Life, miał swoją premierę w sierpniu 2011 roku. W tym samym roku piosenkarz wystąpił razem z innymi studentami akademii muzycznej w inscenizacji opery Carmen oraz założył projekt muzyczny Under Nihilo (ang. Ground Zero) grający muzykę metalową[7].

W 2010 roku pojawił się jako gość specjalny finału festiwalu, podczas którego, wraz z innymi laureatami Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci, wykonał fragment swojej zwycięskiej piosenki z 2003 roku. W 2011 roku wystąpił w lokalnej inscenizacji musicalu Upiór w operze, śpiewając u boku swojej siostry Loreny[6].

Od 2013: Synkropation[edytuj | edytuj kod]

W 2012 roku Jelusić wziął udział w międzynarodowym projekcie muzycznym Synkropation organizowanym w Republice Południowej Afryki, którego celem było nagranie albumu zawierającego duety złożone z artystów z różnych zakątków świata. Oprócz Jelusicia, w projekcie wzięli udział tacy wykonawcy, jak Dilana Smith, Mandoza, Alter Irving, Yvette Barnyard i zespół Wake To Wonder. W kolejnym roku piosenkarz został liderem zespołu Made in iron, będącego projektem stworzonym w hołdzie formacji Iron Maiden. Na początku listopada 2014 roku wydał swój trzeci album studyjny, zatytułowany Prošao sam sve.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy studyjne[edytuj | edytuj kod]

  • No.1 (2004)
  • Living My Own Life (2011)
  • Prošao sam sve (2014)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Junior Eurovision Song Contest (ang.). W: EBU [on-line]. www.ebu.ch. [dostęp 2015-04-06].
  2. JUNIOR EUROVISION SONG CONTEST 2003 (ang.). W: EBU [on-line]. www.junioreurovision.tv. [dostęp 2015-04-06].
  3. Sietse Bakker: CROATIA WON FIRST JUNIOR EUROVISION SONG CONTEST (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2003-11-15. [dostęp 2015-04-06].
  4. Dino* ‎– No. 1 (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-04-06].
  5. Roel Philips: Dino releases international album in English (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-07-11. [dostęp 2015-04-06].
  6. a b c d Dino Jelusic – An Exclusive Interview (ang.). W: The Sky Kid [on-line]. www.theskykid.com. [dostęp 2015-04-06].
  7. CATCH UP WITH THE FIRST JUNIOR EUROVISION SONG CONTEST WINNER: CROATIA’S DINO JELUSIC (ang.). W: EBU [on-line]. www.junioreurovision.tv. [dostęp 2015-04-06].