Diogo (książę Viseu)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Diogo, książę Viseu)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Diogo
Książę Beja i Viseu
Okres panowania od 1472
do 1484
Dane biograficzne
Data śmierci 1484
Ojciec Ferdynand Aviz, książę Viseu
Matka Beatrycze Portugalska

Diogo, książę Viseu – drugi syn Ferdynanda, księcia Viseu i jego żony Beatrycze.

W 1472 roku zmarł bezpotomnie jego starszy brat Jan, dzięki czemu Diogo przejął wszystkie jego tytuły i posiadłości, stając się Trzecim Księciem Beja i Czwartym Księciem Viseu.

Był znaną osobistością na dworze swojego kuzyna króla Jana II. Razem z Księciem Braganza, był głównym celem polityki centralizacji króla, który chciał zmniejszyć rolę arystokracji, która zyskała wysokie poparcie za panowania jego ojca króla Alfonsa V.

Pierwszą ofiarą był mąż jego siostry Izabeli, Ferdynand, książę Braganza, który został uwięziony, osądzony i stracony w Évora. Diogo postanowił wydać swoją siostrę Eleonorę z króla, licząc na ochronę przed złością władcy.

Mimo to, Diogo dwa razy został oskarżony o zdradę, jako przedstawiciel wysokiej szlachty. Przez to książę popełnił samobójstwo. Po śmierci Diogo, król wezwał jego młodszego brata Manuela i po pokazaniu mu ciała brata, ogłosił go następcą tronu. Dzięki czemu Manuel odziedziczył wszystkie tytuły i posiadłości brata.

Diogo nie miał żony, lecz w młodości odwiedził Królestwo Kastylii-Leónu, gdzie zakochał się w Leonor de Sotomaior (prawnuczce króla Portugalii Piotra I. Miał z nią syna, Alfonsa.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]