Dionizy (papież)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dionizy
Dionysius
Papież
Biskup Rzymu
Dionizy
Miejsce urodzenia Grecja
Data śmierci 26 grudnia 268
Wyznanie chrześcijaństwo
Kościół rzymskokatolicki
Pontyfikat 22 lipca 259
Święty
Dionizy
Ilustracja
Czczony przez Kościół katolicki
Wspomnienie 26 grudnia

Dionizy (ur. w Grecji, zm. 26 grudnia 268) – święty Kościoła katolickiego, papież w okresie od 22 lipca 259 do 26 grudnia 268[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Z pochodzenia był najprawdopodobniej Grekiem[2]. Za pontyfikatu swojego poprzednika, Sykstusa, korespondował z Dionizym z Aleksandrii na temat ponownego chrztu apostatów i wspierał ówczesnego papieża w dążeniu do zgody pomiędzy Kościołem Rzymskim i Kościołami Afryki Północnej[2]. Z powodu prześladowań chrześcijan, został wybrany na papieża, dopiero po śmierci cesarza Waleriana I[1]. Według Liber Pontificalis, zreorganizował kościół, w swojej metropolii wyznaczył granice diecezji, przydzielił kapłanów do opieki nad cmentarzami i świątyniami[2]. Dbał o poprawność wiary, do Aleksandrii wysłał m.in. dwa listy: do Dionizego Wielkiego list prywatny o wyjaśnienie głoszonej doktryny, a do wiernych rozprawiający się z błędną doktryną. Badaniem tych spraw zajął się zwołany przez niego synod, na którym potępiono Pawła z Samosaty.

Do mieszkańców zniszczonej najazdem Scytów Cezarei Kapadockiej wysłał list oraz sporą sumę pieniędzy na wykup wiernych i naprawę zniszczeń. Dionizy jest pierwszym papieżem, który nie jest uważany za męczennika. Zmarł 26 grudnia 268. Został pochowany w katakumbach św. Kaliksta[2].

W ikonografii przedstawiany jest w szatach papieskich z księgą w dłoni.

Jego święto jest obchodzone 26 grudnia.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Rudolf Fischer-Wollpert: Leksykon papieży. Kraków: Znak, 1996, s. 21. ISBN 83-7006-437-X.
  2. a b c d John N. D. Kelly: Encyklopedia papieży. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1997, s. 38-39. ISBN 83-06-02633-0.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]