Dionizy Areopagita

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zobacz też: Pseudo-Dionizy Areopagita – autor pism teologicznych.
Święty
Dionizy Areopagita
biskup
męczennik
Ilustracja
Ilustracja św. Dionizego z 1584 (rys. André Thevet)
Data śmierci ok. 96
Czczony przez Kościół katolicki
Cerkiew prawosławną
Wspomnienie 3 października (kat.),
3/16 października i
4/17 stycznia (praw.)

Dionizy Areopagita, cs. Swiaszczennomuczenik Dionisij Areopagit, jepiskop Afinskij (zm. ok. 96) – według tradycji pierwszy biskup Aten, postać wymieniona w Dziejach Apostolskich a także przez ojców Kościoła, jeden z siedemdziesięciu dwóch apostołów, męczennik chrześcijański, święty Kościoła katolickiego i prawosławnego.

Dionizy urodził się w szlachetnej, pogańskiej rodzinie. Młodość spędził w Atenach studiując filozofię grecką, następnie przeniósł się do Heliopolis (Starożytny Egipt), gdzie studiował astronomię. Po powrocie z Egiptu ożenił się i został członkiem trybunału ateńskiego.

Nowy Testament podaje informacje, iż Dionizy Areopagita przyłączył się do Pawła z Tarsu po jego mowie na Areopagu (Dz. 17, 34 BT)[1][2]. To przyłączenie datuje się na lata 50-53 po Chrystusie. Wraz z Dionizym przyłączyła się do Pawła kobieta o imieniu Damaris.

Według tradycji Św. Paweł mianował Dionizego biskupem Aten. Dionizy głosił również Słowo Boże w Galii, docierając do Paryża. Tam schwytano go i poddano torturom podczas prześladowań za panowania Domicjana. Na koniec został ścięty mieczem.

Według niektórych źródeł tradycje te jednak nie znajdują swego uzasadnienia. Ponadto Dionizego uważano do XVI wieku za autora szeregu pism o charakterze teologicznym, jednakże i w tym przypadku krytyka historyczna tego nie potwierdziła, nazywając autora tych pism żyjącego w innych czasach, Pseudo-Dionizym Areopagitą[3].

Wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest 3 października za wczesnym Martyrologium Rzymskim[4].

Prawosławni wspominają męczennika dwukrotnie: 16 października/16[5] według kalendarza gregoriańskiego i 17 stycznia/17, w rocznicę „Soboru siedemdziesięciu apostołów”.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dz 17,34 w Biblii Tysiąclecia
  2. Dz 17,34 w przekładach Biblii.
  3. Dionizy Areopagita. na opoka.org.pl
  4. San Dionigi l'Areopagita Discepolo di S. Paolo - Enciclopedia dei Santi, "Santi Beati" (autor: Francesco Spadafora ) (wł.)
  5. podwójne datowanie

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]