Dionizy Areopagita

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Święty
Dionizy Areopagita
Διονύσιος Αρεοπαγίτης
biskup i męczennik
Ilustracja
Święty Dionizy Areopagita (XVI-wieczna rycina)
Data i miejsce śmierci

96[1]
Ateny[1]

Czczony przez

Kościół katolicki,
Cerkiew prawosławną

Wspomnienie

3 października (kat.),
3/16 października i
4/17 stycznia (praw.)

Dionizy Areopagita (cs. Диони́сий Ареопаги́т; zm. 96) – według chrześcijańskiej tradycji pierwszy biskup Aten, postać wymieniona w Dziejach Apostolskich, a także przez ojców Kościoła, jeden z siedemdziesięciu dwóch uczniów apostołów, męczennik chrześcijański, święty Kościoła katolickiego i prawosławnego.

Urodził się w szlachetnej rodzinie pogańskiej. Młodość spędził w Atenach studiując filozofię grecką, następnie przeniósł się do Heliopolis w Egipcie, gdzie studiował astronomię. Po powrocie ożenił się i został członkiem trybunału ateńskiego (stąd przydomek Areopagita).

Nowy Testament podaje, iż Dionizy przyłączył się do uczniów Apostoła Pawła z Tarsu po jego mowie wygłoszonej na Areopagu (Dzieje Apostolskie 17,34)[2][3]. Fakt ten datuje się na lata 50–53 po Chrystusie. Wraz z Dionizym przyłączyła się do Pawła kobieta o imieniu Damaris.

Według tradycji, Apostoł mianował Dionizego biskupem Aten, ale miał głosić on również Słowo Boże w Galii, docierając aż do dzisiejszego Paryża (Lutecji). Tam schwytano go podczas prześladowań za panowania Domicjana i poddano torturom, a ostatecznie ścięto mieczem.

Według niektórych źródeł te tradycyjne przekazy nie znajdują jednak swego historycznego uzasadnienia, gdyż chodzi tu o dwóch różnych świętych. Do XVI wieku Areopagitę mylono z patronem Francji świętym Dionizym, męczennikiem z drugiej połowy III wieku n.e., którego wspomnienie liturgiczne w Kościele rzymskokatolickim przypada 9 października[4].

Ponadto Areopagitę do czasów renesansu uważano za autora szeregu pism o charakterze teologicznym, jednakże i w tym przypadku krytyka historyczna tego nie potwierdziła, określając ich autora (żyjącego w innych czasach) jako Pseudo-Dionizego Areopagitę[5].

Wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest 3 października w ślad za wczesnym Martyrologium Rzymskim[6].

Prawosławni wspominają męczennika dwukrotnie: 3 października/16[7] według kalendarza gregoriańskiego i 4 stycznia/17, w rocznicę „Soboru siedemdziesięciu apostołów”.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Schäfer ↓.
  2. Dz 17,34 w Biblii Tysiąclecia
  3. Dz 17,34 w przekładach Biblii.
  4. Hugo Hoever: Żywoty świętych Pańskich. Olsztyn: Warmińskie Wydawnictwo Diecezjalne, 1988, s. 367.
  5. Dionizy Areopagita. na opoka.org.pl.
  6. San Dionigi l'Areopagita Discepolo di S. Paolo - Enciclopedia dei Santi, "Santi Beati" (autor: Francesco Spadafora ) (wł.).
  7. Podwójne datowanie.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]