Dipodomys heermanni

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dipodomys heermanni[1]
Le Conte, 1853
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ssaki
Podgromada ssaki żyworodne
Rząd gryzonie
Podrząd Castorimorpha
Rodzina szczuroskoczkowate
Rodzaj Dipodomys
Gatunek Dipodomys heermanni
Podgatunki

zobacz opis w tekście

Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 LC pl.svg

Dipodomys heermanni – gatunek gryzonia z rodziny szczuroskoczkowatych. Występuje na terenie Stanów Zjednoczonych. Żyje na obszarze od zatoki Suisun w północnej Kalifornii do rejonów Zatoki Morro na południu. Zamieszkuje suche doliny górskie położone do 1000 m n.p.m. Preferuje otwarte, trawiaste tereny i chaparral, pojawia się także w rzadkich lasach i na obrzeżach pustyni Sonora[2].

Dipodomys heermanni zamieszkuje nory wykopane w miękkiej glebie. Nory służą jako schronienie podczas odpoczynku, a także jako miejsce narodzin młodych. Rozmnażają się głównie od lutego do października. Najwięcej młodych rodzi się w kwietniu. Ciąża trwa 30 do 32 dni. Miot liczy od 2 do 5 młodych. Przebywają one pod opieką dorosłych osobników przez 4 do 6 tygodni. Samice mogą rozmnażać się już podczas pierwszego roku życia[2].

Żywią się głównie nasionami oraz zielnymi częściami roślin. Dietę uzupełniają niewielką ilością owadów. Dipodomys heermanni poszukuje pożywienia na powierzchni ziemi. Jest to gatunek nocny, preferuje spokojne noce – deszcz, mgła lub silne światło Księżyca może ograniczać jego aktywność. Badania w hrabstwie San Luis Obispo wykazały, że gryzonie te wykazywały minimalną aktywność w styczniu i lutym, następnie wzrastała ona aż do początku lata. W połowie lata zwierzęta ponownie były mniej aktywne. Jesienią aktywność ponownie wzrosła[2].

Podgatunki[edytuj | edytuj kod]

Wyróżnia się dziewięć podgatunków Dipodomys heermanni[3]:

 • D. heermanni arenae Boulware, 1943
 • D. heermanni berkeleyensis Grinnell, 1919
 • D. heermanni dixoni Grinnell, 1919
 • D. heermanni goldmani Merriam, 1904
 • D. heermanni heermanni Le Conte, 1853
 • D. heermanni jolonensis Grinnell, 1919
 • D. heermanni morroensis (Merriam, 1907)
 • D. heermanni swarthi Grinnell, 1919
 • D. heermanni tularensis Merriam, 1904

Przypisy

 1. Dipodomys heermanni, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Dipodomys heermanni. Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).
 3. Wilson Don E. & Reeder DeeAnn M. (red.) Dipodomys heermanni. w: Mammal Species of the World. A Taxonomic and Geographic Reference (Wyd. 3.) [on-line]. Johns Hopkins University Press, 2005. (ang.) [dostęp 25 listopada 2009]