Direct Media Interface

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Direct Media Interface (DMI)magistrala (szyna) opracowana przez firmę Intel, służąca do komunikacji pomiędzy mostkiem północnym a południowym chipsetu.

DMI po raz pierwszy zaprezentowana została w 2004 roku w postaci chipsetu 915 oraz mostka południowego ICH6[1]. Przepustowość DMI wynosiła 2GB/s[2], czyli 4 razy więcej niż przepustowość wcześniej stosowanej Hub link I/O. Magistrala DMI jest zmodyfikowaną wersją PCI-E x4 v1.1. W niektórych mobilnych wersjach mostków północnych (915GMS oraz 945GMS/GSE/GU) użyto modyfikowanego PCI-E x2, co skutkowało obniżeniem przepustowości o połowę (do 1GB/s). Chipsety serwerowe korzystały z podobnego wariantu, bazującego na dedykowanym PCI-E x4 zwanym Enterprise Southbridge Interface (ESI). Wszystkie chipsety produkowane w latach 2004–2008, począwszy od ICH6, korzystały z modyfikowanych wersji tego interfejsu występującego pod wspólną nazwą DMI (termin chipset odnosi się do pary – mostek północny + mostek południowy). Intel opublikował wiele specyficznych podwariantów urządzeń współpracujących, tak więc samo określenie DMI nie gwarantuje pełnej kompatybilności pomiędzy różnymi kombinacjami.

W 2009 roku Intel zaimplementował interfejs DMI bezpośrednio w procesorach (rodzina Core i5). Pierwszą platformą reprezentującą nowe rozwiązanie był procesor i5-750 w połączeniu z chipsetem P55 (jedna z odmian mikroarchitektury Nehalem). Zrezygnowano całkowicie z mostka północnego, likwidując wąskie gardło w postaci FSB i przenosząc kontrolery PCI Express i pamięci RAM DDR3 oraz interfejs DMI do procesora (podobnie jak w QPI). Zadaniem DMI jest komunikacja z urządzeniami interfejsu SATA lub portami PCI[3]. Przepustowość magistrali DMI procesora i5-750 oraz wyższych modeli i7-860 i i7-870 wynosi 2,5 Gb/s.

Implementacje DMI w chipsetach Intela (2004–2008)[edytuj]

Mostki północne ("northbridge")[edytuj]

Mostek południowy ("southbridge")[edytuj]

Implementacje DMI w platformach Intela (od 2009)[edytuj]

Procesory[edytuj]

Platformy[edytuj]

  • PCH (Intel® P55/PM55 Express Chipset, Intel 3400/3420 Chipset)[5]

Zobacz też[edytuj]

Przypisy