Disarm

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Disarm
Wykonawca singla
z albumu Siamese Dream
The Smashing Pumpkins
Wydany

22 marca 1994

Nagrywany

1993

Gatunek

rock alternatywny

Długość

3:21

Wydawnictwo

Virgin Records

Producent

Butch Vig, Billy Corgan

Format

CD, winyl

Singel po singlu
Today
(1993)
„Disarm”
(1994)
Rocket
(1994)

Disarmballada rockowa[1] grupy The Smashing Pumpkins, napisana przez jej frontmana, Billy’ego Corgana. Została ona wydana jako trzeci singel z drugiego albumu zespołu, Siamese Dream. Utwór zwykle uznaje się za jeden z najważniejszych w karierze The Smashing Pumpkins, zaś sam Corgan uważa go za mający dla niego osobiście największe znaczenie ze wszystkich zawartych na płycie[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Stacja BBC odmówiła grania piosenki w programie Top of the Pops ze względu na padające w niej słowa cut that little child („utnij to małe dziecko”), zaś z tego samego powodu utwór rzadko pojawiał się w brytyjskich stacjach radiowych. Ta linijka, razem z innymi, w tym what I choose is my choice („to, co wybieram, to mój wybór) oraz the killer in me is the killer in you („zabójca we mnie to zabójca w tobie”), doprowadziła do kontrowersji, budząc skojarzenia z aborcją. Sam Corgan wyraźnie zaprzeczył tej teorii, mówiąc, że tematem piosenki są złe stosunki z rodzicami podczas jego dorastania[3]. Mimo wymienionych problemów z promocją, piosenka uplasowała się na jedenastej pozycji w notowaniu UK Singles Chart ze względu na wysokie wyniki sprzedaży.

Podczas gdy zespół często wykonywał na żywo lżejsze, akustyczne wersje wielu swoich cięższych piosenek, „Disarm”, w wersji studyjnej akustyczna ballada, na koncertach zwykle była grana w ostrzejszej, elektrycznej aranżacji. Jeden z zarejestrowanych występów wchodzi w skład wydawnictw Vieuphoria oraz Earphoria.

Wydano dwie różne wersje singla, „Heart” i „Smile”. Różniły się one okładkami i zawartymi zestawami b-side’ów.

Teledysk do utworu wyreżyserował Jake Scott. Został on nagrany na czarno-białej taśmie i przedstawia członków grupy lecących nad domami, a także idącego tunelem starca. Wmontowane zostały do tego kolorowe ujęcia, pokazujące bawiącego się chłopca, mającego symbolizować wspomnienia starca[4]. Teledysk otrzymał pierwsze w karierze grupy nominacje do nagród MTV Video Music Awards za rok 1994 w kategoriach najlepszy teledysk alternatywny i najlepszy montaż.

Lista utworów[edytuj | edytuj kod]

Wersja „Heart”[edytuj | edytuj kod]

  1. „Disarm” (Corgan)
  2. „Landslide” (Nicks)
  3. „Dancing in the Moonlight” (Thin Lizzy)

„Wersja Smile”[edytuj | edytuj kod]

  1. „Disarm” (Corgan)
  2. „Soothe (demo)” (Corgan)
  3. „Blew Away” (Iha)

Winyl 7"[edytuj | edytuj kod]

  1. „Disarm” (Corgan)
  2. „Siamese Dream” (Corgan)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Libby Mone: 20 Years On: The Smashing Pumpkins’ ‘Siamese Dream’. clashmusic.com, 2013-07-17. [dostęp 2014-08-07]. (ang.).
  2. Listessa Interviews Billy Corgan, 29 maja 1998.
  3. Interview with Billy and Jimmy – 1993.
  4. Komentarz do teledysku „Disarm”, Greatest Hits Video Collection (Virgin Records, 2001).