Disclaimer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy pojęcia związanego z prawem. Zobacz też: artykuł o albumie muzycznym zespołu Seether.

Disclaimer (dosłownie: zrzeczenie się) – zapożyczony z języka angielskiego termin w najogólniejszym rozumieniu określający jakikolwiek zapis, którego celem jest wyłączenie przez autora części lub całości odpowiedzialności cywilnoprawnej związanej z korzystaniem ze świadczonych przez niego usług. Konstrukcje tego typu szczególnie częste są w licencjach oprogramowania komputerowego, a także spotykane w życiu codziennym (znanym w Polsce przykładem jest wywieszka z informacją, że za odzież pozostawioną w szatni szatniarz nie odpowiada).[potrzebny przypis]

Legalność i skuteczność takich zapisów jest często dyskusyjna[potrzebny przypis], a pozbawienie klienta ustawowych praw lub wyłączenie odpowiedzialności karnej jest z natury nieskuteczne[potrzebny przypis].

Naruszenie poufności

Disclaimery, jako klauzule poufności, występują często w korespondencji elektronicznej, gdzie względnie łatwo w sposób zamierzony (informatyk w firmie, administrator sieci) lub niezamierzony (błędny adresat lub grupa adresatów) może zostać przesłana do niezaplanowanych odbiorców. Zawarcie zastrzeżenia, które ostrzega, że zawartość wiadomości jest poufna, może pomóc chronić firmę przed ujawnianiem poufnych informacji.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Zastrzeżenia prawne (disclaimery)