Dissorophidae

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dissorophidae
Boulenger, 1902
Platyhystrix rugosus
Platyhystrix rugosus
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada płazy
Podgromada Labiryntodonty
Rząd Temnospondyli
Podrząd Euskelia
Nadrodzina Dissorophoidea
Rodzina Dissorophidae

Dissorophidae – rodzina wymarłych płazów z rzędu Temnospondyli. Żyły one w późnym pensylwanie i wczesnym permie na lądach dziś znanych jako Europa i Ameryka Północna. Mimo że zalicza się je do płazów, dobrze przystosowały się do środowiska lądowego, wykształcając dobrze rozwinięte kończyny, solidne kręgi, a także rząd płyt na grzbiecie chroniący zwierzę i wzmacniający kręgosłup.

Dobrze znany rodzaj stanowi Cacops, przysadziste solidnie zbudowane zwierzę z wczesnego permu (artinsk) z Teksasu. Miał on względnie dużą głowę i wspomniany już rząd płyt na grzbiecie. Bardzo podobny, ale nieco większy i bardziej wyspecjalizowany był Platyhystrix, którego skamieniałości znaleziono w Utah, Kolorado i Nowym Meksyku. Nosił on na grzbiecie żagiel z płyt.

Nie wszystkie zwierzęta z tej grupy były przysadzistymi dużogłowymi stworzeniami. Fayella z późnego artinska z Oklahomy posiadała lekką budowę i długie łapy. To raczej prędkość, a nie ochronne płyty chroniły ją przed drapieżnikami.

Wiele spokrewnionych form wydaje się być bardziej wodnymi, pochodzą z późnego permu (dzisiejsza Rosja), a nawet wczesnego triasu z Gondwany.

Zasugerowano, że stworzenia te mogły być blisko spokrewnione z przodkami dzisiejszych żab, za formy pośrednie uchodzą takie zwierzęta, jak Doleserpeton.

Rodzaje[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Anderson, J. M. & Cruikshank A. R. I. (1978), The Biostratigraphy of the Permian and Triassic, Part 5, a review of the classification and distribution of Permo-Triassic Tetrapods. Paleontol. Afr. 21: 15-44
  • Benton, M. J. (1993) The Fossil Record 2. Chapman & Hall, London, 845 pp
  • Carroll, R. L. (1988), Vertebrate Paleontology and Evolution, WH Freeman & Co
  • Reisz, Robert, Biology 356 - Major Features of Vertebrate Evolution - The Origin of Tetrapods and Temnospondyls