Przejdź do zawartości

Diuna (miniserial)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Diuna
Dune
Gatunek

science fiction, dramat

Data premiery

3 grudnia 2000
18 czerwca 2001

Kraj produkcji

Czechy
Kanada
Niemcy
Włochy
Stany Zjednoczone

Język

angielski

Czas trwania

265 min, 295 min (wersja reżyserska)

Reżyseria

John Harrison

Scenariusz

John Harrison
Frank Herbert (powieść)

Główne role

William Hurt
Alec Newman
Barbora Kodetová
Julie Cox

Muzyka

Graeme Revell

Zdjęcia

Vittorio Storaro

Scenografia

Miljen Kreka Kljakovic

Kostiumy

Theodor Pistek

Montaż

Harry B. Miller

Produkcja

Richard P. Rubinstein
Mitchell Galin

Dystrybucja

Warner Bros
Columbia Pictures

Budżet

20 000 000 USD

Nagrody
Nagroda Emmy (2001) – najlepsze efekty specjalne w miniserialu lub filmie telewizyjnym, Nagroda Emmy (2001) – Najlepsze zdjęcia w miniserialu lub filmie telewizyjnym dla Vittorio Storaro, Nominacja do nagrody Saturna (2001) – Najlepsza prezentacja telewizyjna, Nominacja do nagrody ASC dla Vittorio Storaro (2001)[1].

Diuna (ang. Frank Herbert's Dune, niem. Frank Herbert's Dune – Der Wüstenplanet) – miniserial science fiction będący ekranizacją pierwszej książki, rozpoczynającej popularną serię autorstwa Franka Herberta. Nakręcony w 2000 roku jest drugą próbą przeniesienia na ekran powieści (pierwszym filmem nakręconym na podstawie książki była Diuna z 1984 roku w reżyserii Davida Lyncha).

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Fabuła filmu obrazuje odległą przyszłość ludzkości, niezwykle rozwiniętej cywilizacyjnie i istniejącej na licznych skolonizowanych przez nią planetach. Podstawą funkcjonowania ogromnej międzyplanetarnej cywilizacji jest substancja o niezwykłych, psychoaktywnych właściwościach nazywana Melanżem. Umożliwia ona podróże w czasie i przestrzeni, mając przez to fundamentalne znaczenie w komunikacji pomiędzy odległymi rejonami wszechświata. Jest surowcem pożądanym przez wszystkie siły polityczne i kto kontroluje jej zasoby posiada wielką władzę. Większość rozgrywających się wydarzeń ujętych w filmie ma miejsce na dzikiej, pustynnej planecie tak ubogiej w wodę, że „czci się na jej powierzchni pojedynczą łzę” – Arrakis zwanej Diuną. Stanowi ona jedyne źródło występowania przyprawy we wszechświecie. Film opowiada o dwóch wielkich rodach (Atrydów i Harkonnenów), uwikłanych w okrutną vendettę. Kiedy książę Leto, przywódca rodu Atrydów i prawowity władca Arrakis zostaje podstępnie zamordowany w spisku, władza nad planetą przechodzi w ręce rodu Harkonnenów, a syn księcia Paul, prawowity spadkobierca tronu, zostaje porzucony na pustyni. Swoje przeżycie zawdzięcza rdzennym, prymitywnym i surowym, mieszkańcom planety – Fremenom. Stają się oni dla niego nową rodziną, a Paul stopniowo odkrywa w sobie niezwykłe talenty, wzmocnione nieustannym kontaktem z przyprawą. Książę musi zrozumieć swoją rolę w nadchodzących wydarzeniach i w uwolnieniu Arrakis. Paul zostaje wodzem Fremenów.

Obsada[2][edytuj | edytuj kod]

Plan filmowy[edytuj | edytuj kod]

Zdjęcia były kręcone w Cinecittà w Rzymie (Włochy) i w Pradze (Czechy).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]