Diuna (miniserial)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Diuna
Dune
Gatunek science fiction, dramat
Data premiery Ziemia 3 grudnia 2000,        Polska 18 czerwca 2001
Kraj produkcji  Czechy,  Kanada,  Niemcy,  Włochy,  Stany Zjednoczone
Język angielski
Czas trwania 265 min, 295 min (wersja reżyserska)
Reżyseria John Harrison
Scenariusz John Harrison, Frank Herbert (powieść)
Główne role William Hurt
Alec Newman
Barbora Kodetová
Julie Cox
Muzyka Graeme Revell
Zdjęcia Vittorio Storaro
Scenografia Miljen Kreka Kljakovic
Kostiumy Theodor Pistek
Montaż Harry B. Miller
Produkcja Richard P. Rubinstein, Mitchell Galin
Dystrybucja Warner Bros, Columbia Pictures
Budżet 20.000.000 $
Nagrody
Nagroda Emmy (2001) – najlepsze efekty specjalne w miniserialu lub filmie telewizyjnym, Nagroda Emmy (2001) – Najlepsze zdjęcia w miniserialu lub filmie telewizyjnym dla Vittorio Storaro, Nominacja do nagrody Saturna (2001) – Najlepsza prezentacja telewizyjna, Nominacja do nagrody ASC dla Vittorio Storaro (2001)[1].

Diuna (ang. Frank Herbert's Dune, niem. Frank Herbert's Dune – Der Wüstenplanet) – miniserial science fiction będący ekranizacją pierwszej książki, rozpoczynającej popularną serię autorstwa Franka Herberta. Nakręcony w 2000 roku jest drugą próbą przeniesienia na ekran powieści (pierwszym filmem nakręconym na podstawie książki była Diuna z 1984 roku w reżyserii Davida Lyncha).

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Fabuła filmu obrazuje odległą przyszłość ludzkości, niezwykle rozwiniętej cywilizacyjnie i istniejącej na licznych skolonizowanych przez nią planetach. Podstawą funkcjonowania ogromnej międzyplanetarnej cywilizacji jest substancja o niezwykłych, psychoaktywnych właściwościach nazywana Melanżem. Umożliwia ona podróże w czasie i przestrzeni, mając przez to fundamentalne znaczenie w komunikacji pomiędzy odległymi rejonami wszechświata. Jest surowcem pożądanym przez wszystkie siły polityczne i kto kontroluje jej zasoby posiada wielką władzę. Większość rozgrywających się wydarzeń ujętych w filmie ma miejsce na dzikiej, pustynnej planecie tak ubogiej w wodę, że "czci się na jej powierzchni pojedynczą łzę" – Arrakis zwanej Diuną. Stanowi ona jedyne źródło występowania przyprawy we wszechświecie. Film opowiada o dwóch wielkich rodach (Atrydów i Harkonnenów), uwikłanych w okrutną vendettę. Kiedy książę Leto, przywódca rodu Atrydów i prawowity władca Arrakis zostaje podstępnie zamordowany w spisku, władza nad planetą przechodzi w ręce rodu Harkonnenów, a syn księcia Paul, prawowity spadkobierca tronu, zostaje porzucony na pustyni. Swoje przeżycie zawdzięcza rdzennym, prymitywnym i surowym, mieszkańcom planety – Fremenom. Stają się oni dla niego nową rodziną, a Paul stopniowo odkrywa w sobie niezwykłe talenty, wzmocnione nieustannym kontaktem z przyprawą. Książę musi zrozumieć swoją rolę w nadchodzących wydarzeniach i w uwolnieniu Arrakis. Paul zostaje wodzem Fremenów.

Obsada[2][edytuj | edytuj kod]

Plan filmowy[edytuj | edytuj kod]

Zdjęcia były kręcone w Cinecittà w Rzymie (Włochy) i w Pradze (Czechy).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]