Przejdź do zawartości

Divje jezero

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Divje jezero
Ilustracja
Widok na Divje jezero
Położenie
Państwo

 Słowenia

Region

Trnovski Gozd, Goriška

Wysokość lustra

340 m n.p.m.

Morfometria
Głębokość
• maksymalna


>160 m

Hydrologia
Rzeki wypływające

Jezernica

Rodzaj jeziora

wywierzysko

Położenie na mapie gminy Idrija
Mapa konturowa gminy Idrija, w centrum znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Divje jezero”
Położenie na mapie Słowenii
Mapa konturowa Słowenii, po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Divje jezero”
Ziemia45°58′56″N 14°01′41″E/45,982222 14,028056

Divje jezero – niewielkie jezioro, położone w gminie Idrija w masywie Trnovskiego Gozdu (Góry Dynarskie) w Słowenii, zasilane przez podziemne krasowe źródło. Wypływa z niego najkrótsza rzeka Słowenii – Jezernica.

Jezioro leży ok. 2 km na południe od miasta Idrija[1][2], na wysokości 340 m n.p.m. W 1967 roku zostało objęte ochroną jako pomnik przyrody (słoweń.: narodny spomenik); powierzchnia obszaru chronionego wynosi 4,44 ha[3].

Jezioro jest ogromnym wywierzyskiem, źródłem typu wokluzyjskiego, zasilanym z podziemnego syfonu (jaskini). Wydajność źródła waha się w zależności od ilości opadów – w najsuchszych porach roku może „zamrzeć” i jezioro nie oddaje wody. W czasie intensywnych opadów, wydajność może sięgnąć kilkadziesiąt m³/s. Strumień wypływający z jaskini jest wówczas na tyle silny, by powodować gwałtowne burzenie się wody – stąd nazwa: „dzikie jezioro”. Wody zasilające wywierzysko pochodzą z mającej ok. 125 km² zlewni, obejmującej m.in. obszar krasowego Płaskowyżu Črnovrškiego (słoweń.: Črnovrška planota), na skraju którego jezioro się znajduje[1][2]. Temperatura wody waha się od 7° do 10°, jedynie w okresach nieaktywności źródła warstwa powierzchniowa może nagrzać się do 20°[1].

Jaskinia była badana przez nurków-speleologów (pierwsze nurkowania w 1957), którzy od tego czasu zbadali 426 m korytarzy, osiągając maksymalną głębokość 160 m w lecie 2001 roku[1][2].

W jaskini występują liczne gatunki zwierząt jaskiniowych, wśród nich odmieniec jaskiniowy (Proteus anguinus). Okolice jeziora charakteryzują się bardzo bogatą florą (ponad 150 gatunków roślin nasiennych i paprotników). Jednym z nich jest słoweński endemit, pierwiosnka Primula carniolica[2][1], opisana przez pracującego w Idriji Giovanniego Antonia Scopoliego w jego dziele Flora Carniolica. Innymi interesującymi roślinami, w których nazwach uwiecznione są nazwiska badaczy lokalnej flory, Scopoliego i Baltazara Hacqueta, są lulecznica kraińska (Scopolia carniolica) i cieszynianka wiosenna (Hacquetia epipactis)[1].

Z jeziora wypływa najkrótsza rzeka Słowenii – Jezernica, kończąca swój bieg w potoku Idrijca, 55 m od źródła[1].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c d e f g Metka Petrič: Divje jezero. [w:] Enciklopedija naravni i kulturne dediščine na Slovenskem [on-line]. Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Republike Slovenije. [dostęp 2012-05-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (14 kwietnia 2019)]. (słoweń.).
  2. a b c d Divje jezero lake - the Wild Lake. [w:] visitIDRIJA [on-line]. 2013. [dostęp 2014-09-22]. (ang.).
  3. Ozemlje in podnebje. W: Statistični letopis 1994. Statistical Office of the Republic of Slovenia, 1994, s. 38. (ang. • słoweń.).

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]