Dixie (Stany Zjednoczone)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dixie
Dixieland
Dixie's Land
ilustracja
Mapa regionu
Mapa „Południa” USA („Dixie”).
Zajmowane
jednostki
administracyjne

Alabama
Arkansas
Delaware
Floryda
Georgia
Karolina Południowa
Karolina Północna
Kentucky
Luizjana
Maryland
Missisipi
Oklahoma
Teksas
Tennessee
Wirginia
Wirginia Zachodnia

Dixie znane również jako Dixieland lub Dixie's Land – potoczne określenie południowo-wschodniej części Stanów Zjednoczonych.

Do Dixie zalicza się obecnie następujące stany: Alabama, Arkansas, Delaware, Floryda, Georgia, Karolina Południowa, Karolina Północna, Kentucky, Luizjana, Maryland, Missisipi, Oklahoma, Teksas, Tennessee, Wirginia i Wirginia Zachodnia, a także Dystrykt Kolumbii.

Pochodzenie słowa[edytuj | edytuj kod]

Banknot dziesięciodolarowy z Banque des citoyens de la Louisiane, 1860

Pochodzenie nazwy Dixie jako synonimu Południa USA nie jest pewne. Źródłosłów wyjaśnia się najczęściej jedną z trzech teorii:[1]

  1. Określenie Dixie odnosiło się do banknotów dziesięciodolarowych emitowanych przez banki w Luizjanie. Banknoty te miały na rewersie napis Dix, oznaczający po francusku „dziesięć”. Anglojęzyczni mieszkańcy Południa nazywali te banknoty „Dixie”. Z czasem znaczenie słowa rozszerzyło się na określenie rejonów w okolicach Nowego Orleanu i francuskojęzycznych mieszkańców Luizjany. Później zaczęto w ten sposób nazywać także inne południowe stany.
  2. Słowo wzięło się od nazwiska Pana Dixy (Mr. Dixy), właściciela niewolników z Manhattanu (gdzie niewolnictwo było dozwolone do 1827 roku). Pan Dixy był znany z tego, że bardzo dobrze traktował niewolników i Dixy's Land (Ziemia Dixiego) stała się synonimem krainy wiecznej szczęśliwości.
  3. Nazwa Dixie pochodzi od nazwiska Jeremiasza Dixona, który wraz z Charlesem Masonem, w latach 1763-1767, ustalił linię równoleżnikową (36'30), zwaną linią Masona-Dixona. Linia ta, wyznacza granicę między stanem Maryland i Pensylwanią, a także umowną granicę między Południem a Północą Stanów Zjednoczonych. Na północ od Linii Masona-Dixona znajdowały się stany „wolne”, w których niewolnictwo zniesiono wcześniej, natomiast na południe od tej granicy – stany niewolnicze. Podział ten był szczególnie istotny w czasach wojny secesyjnej.
 Osobny artykuł: Linia Masona-Dixona.

Dixie w kulturze[edytuj | edytuj kod]

Rebel Flag – tradycyjny symbol „Południa”, popularne współcześnie błędne wyobrażenie „flagi konfederacji

Dixie, jako nazwa odróżniającej się historycznie i kulturowo części Stanów Zjednoczonych, często pojawia się w wytworach kultury popularnej i biznesie. Wiele przedsiębiorstw działających na południu Stanów Zjednoczonych włącza słowo Dixie w nazwę. Jednym z najbardziej znanych przykładów jest nazwa supermarketów „Winn-Dixie”. W 1976 roku przeprowadzono badania liczby firm posiadających w nazwie słowo Dixi w porównaniu do liczby przedsiębiorstw mających w nazwie przymiotnik „amerykański” (ang. American)[2]. Wykazały one, że w stanach, które w czasie wojny secesyjnej zaliczały się do Południa, było o 6% więcej firm mających w nazwie Dixie niż American. Wyjątkiem okazał się Teksas, gdzie liczba firm z Dixie i American w nazwie była porównywalna.

Dixie pojawia się również w muzyce. Popularna amerykańska piosenka z XIX wieku – „Dixie” (znana też pod tytułem „I wish I was in Dixie”) – stała się swoistym hymnem Konfederacji w czasach wojny secesyjnej.

 Osobny artykuł: Dixie (piosenka).

Wątek Dixie pojawia się w wielu utworach muzyki rozrywkowej, jest poruszony między innymi w piosence An American Trilogy wykonywanej na żywo przez Elvisa Presleya na jego koncertach w latach 1972 – 1974.

Słowem Dixie określa również zespoły białych muzyków grających jazz w tradycyjnym stylu nowoorleańskim.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. A Dictionary of Americanisms on Historical Principles, Mitford M. Mathews, (1951)
  2. Badania opublikowane w Social Forces