Dixieland

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dixieland
Pochodzenie

ragtime, blues, folk, marsz, jazz, jazz nowoorleański

Czas i miejsce powstania

początek XX wieku/ pierwsza dekada XX wieku, Nowy Orlean

Instrumenty

puzon, kornet/trąbka, klarnet, perkusja, banjo, tuba, gitara, fortepian, kontrabas

Największa popularność

pierwsza dekada i początek drugiej dekady XX wieku, wyparty przez jazz chicagowski

Podgatunki
dixieland revival[1]
Style regionalne
Nowy Orlean, Chicago

Dixieland – styl w muzyce jazzowej, określany czasem jako Hot jazz, Early jazz (wczesny jazz). Powstał w Nowym Orleanie na początku XX w., skąd został przeniesiony do Chicago i Nowego Jorku przez zespoły nowoorleańskie w drugiej dekadzie XX w. Najsłynniejsze standardy dixielandowe to When the Saints Go Marching In[2] i Basin Street Blues[3].

W skład zespołu dixielandowego wchodzi: front linetrąbka (albo kornet), puzon, klarnet oraz sekcja rytmiczna, na którą składają się co najmniej dwa z instrumentów: gitara lub banjo, kontrabas, tuba, fortepian, perkusja. Typowe brzmienie jest uzyskiwane, gdy jeden z instrumentów (zazwyczaj trąbka) odtwarza melodię, rozpoznawalną frazę lub jej wariacje, natomiast pozostałe instrumenty front line improwizują na ten sam temat. Brzmienie powstające w ten sposób jest bardziej polifoniczne niż to uzyskiwane przez big bandy, lub zespoły bebop.

Najsłynniejszym artystą związanym ze stylem dixieland jest pochodzący z Nowego Orleanu Louis Armstrong, który jednak działał również w wielu innych gatunkach jazzu.

Zespołem, który przez całą swoją karierę grał muzykę dixieland to Original Dixieland Jazz Band (również jako Original Dixieland Jass Band), działający w latach 1916/1917-1925, a później 1936-1938.[4]

Schyłek popularności muzyki dixielandowej związany jest z nadejściem ery swingu w latach 30. XX wieku. Cały czas jednak jest wykonywana przez, często amatorskie, zespoły jazzu tradycyjnego, głównie ze Stanów Zjednoczonych.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Muzyka Jazzowa. psj.org.pl. [dostęp 2020-09-09]. (pol.).
  2. Najpopularniejsze utwory dixieland, Last.fm [dostęp 2020-08-18] (pol.).
  3. Najpopularniejsze utwory dixieland, Last.fm [dostęp 2020-08-18] (pol.).
  4. Dave Gelly, Ikony jazzu, 2013.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]