Dlouhý vrch (Góry Kamienne)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dlouhý vrch
Państwo  Czechy
Położenie Rožmitál
Pasmo Sudety
Góry Kamienne
Góry Suche
Wysokość 653 m n.p.m.
Położenie na mapie Sudetów
Mapa lokalizacyjna Sudetów
Dlouhý vrch
Dlouhý vrch
Ziemia50°37′N 16°22′E/50,616667 16,366667

Dlouhý vrch (653 m n.p.m.) (niem. Langer Berg, cz. Dlouhý vrch) – góra północno-zachodnich Czechach, w Sudetach Środkowych, w Górach Kamiennych, w paśmie Gór Suchych (cz. Javoří hory).

Wzniesienie położone w Sudetach Środkowych, w Górach Kamiennych, we wschodniej części pasma Gór Suchych, w bocznym grzbieciku, odchodzącym ku południowemu zachodowi od Leszczyńca, przechodzącym przez Červenu horu i Bobří vrch, zakończonym właśnie wierzchołkiem Dlouhý vrch. Na południe od wzniesienia znajduje się miejscowość Rožmitál (dawniej wieś, obecnie część Broumova). Na północny wschód, grzbietem Gór Suchych biegnie polsko-czeska granica państwowa. Znajduje się w Obszarze Chronionego Krajobrazu Broumovsko.

Jest to wzniesienie zbudowane z permskich skał wylewnych - melafirów (andezytów) i tufów melafirowych (andezytowych). Południowe zbocza podcięte są wyrobiskiem kamieniołomu melafirów.

Szczyt porośnięty w lasem świerkowym regla dolnego, miejscami buczyną z domieszką jawora.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Podnóżem wzniesienia, od wschodu prowadzi szlak turystyczny:

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

W górach Suchych, po obu stronach granicy znajduje się kilka wzniesień o nazwie niemieckiej Langer Berg, m.in. Dlouhý vrch, Bukowa Góra, Słodna.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Chráněná krajinná oblast Broumovsko, turistická mapa 1:25 000, red. Jiří Rohlík, Nakladatelstvi ROSY, 2008, ​ISBN 978-80-86170-48-0