Dni Historii Współczesnej w Braunau

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dni Historii Współczesnej w Braunau (niem. Braunauer Zeitgeschichte-Tage) to szereg konferencji organizowanych przez Stowarzyszenie Historii Współczesnej. Konferencje odbywają się pod naukowym kierownictwem Andreasa Maislingera i od 1992 r. odbywają się corocznie w Braunau am Inn.

Na początku zajmowano się obchodzeniem się przeszłością, ruchami oporu w dyktaturach i innymi tematami związanymi z historią współczesną. Od 2004 r. Stowarzyszenie Historii Współczesnej jednak stara się o wskrzeszenie zainteresowania historią doliny rzeki Inn i graniczącej z nią Bawarii przy wyborze tematów na swoje konferencje.

W 2004 r. tematem konferencji był mały ruch graniczny przy rzekach Salzach i Inn w latach 1933-1938, mówiono zarówno o „wielkiej polityce“ jak i o życiu codziennym na styku dwóch systemów politycznych. Dyskutowano również o różnicach i podobieństwach dwóch dyktatur - austriackiej i niemieckiej.

Od 23 do 25 września 2005 r. analizowano przyczyny historyczne „Parlamentu w Braunau“ w 1705 r., który na krótki czas zjednoczył szlachtę, duchowieństwo, mieszczaństwo i chłopów pod hasłem: „Lepiej umrzeć po bawarsku niż gnić po austriacku“.

W 2006 r. konferencja była poświęcona Johannowi Philoppowi Palmowi, wydawcy z Norymberdze, który w sierpniu 1806 r. był zastrzelony na rozkaz Napoleona I w Braunau am Inn za wydaną przez niego książkę, która nawoływała Niemców do oporu, również zbrojnego, przeciwko Francuzom i ich bawarskim aliantom.

W 2007 r. upamiętniono Egona Ranshofena-Wertheimera, urodzonego w 1894 r. w Ranshofen i zmarłym w 1957 r. w Nowym Jorku wielkiego politologa, dyplomatę Ligi Narodów i Organizacji Narodów Zjednoczonych. Podczas konferencji wyręczono nagrodę w imieniu Egona Ranshofena-Wertheimera rodzinie Trapp. Laudację wygłosił ambasador Emil Brix, były austriacki konsul generalny w Krakowie. 17. Dni Historii Współczesnej w Braunau miały zainspirowany odbywającymi się w Austrii i Szwajcarii XIII Mistrzostwami Europy w piłce nożnej w 2008 temat „Fascynacja piłką nożną“.


Dyskutowane Tematy:

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]