Dni Torunia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rzeźba św. Jana Ewangelisty z 1497 w kościele św. Janów w Toruniu, patrona Dni Torunia

Dni Torunia – cykl imprez muzycznych, historycznych i kulturalnych, odbywających się od 2004 w Toruniu. Motywem przewodnim imprezy jest Toruń oraz chęć podkreślenia jego osiągnięć z dziedziny kultury i sztuki.

Opis święta[edytuj | edytuj kod]

Toruń obchodzi Święto Miasta 24 czerwca, w dniu świętego Jana Chrzciciela, patrona Torunia. Święty Jan to patron najstarszego i największego kościoła w regionie - Bazyliki katedralnej św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Toruniu. Głównym motywem wszystkich imprez jest historia i zademonstrowanie roli i rangi miasta na przestrzeni wieków. Święto Miasta wieńczy trwające prawie przez cały czerwiec Dni Torunia.

Jego organizatorem jest Urząd Miasta Torunia. Organizowane jest w wielu miejscach toruńskiej Starówki. Święto kończy koncert na Bulwarze Filadelfijskim.

Ukoronowaniem Dni Torunia jest Święto Miasta, przypadające zawsze 24 czerwca, w dniu świętego Jana Chrzciciela, patrona Torunia. Święty Jan to patron najstarszego i największego kościoła w regionie - Bazyliki katedralnej św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Toruniu. Silnym motywem wszystkich imprez jest historia i zademonstrowanie znaczącej roli i rangi miasta na przestrzeni wieków. Święto Miasta wieńczy trwające prawie przez cały czerwiec Dni Torunia.

Jego organizatorem jest Urząd Miasta Torunia. Organizowane jest w wielu miejscach toruńskiej Starówki. Święto kończy koncert na Bulwarze Filadelfijskim.

Charakter Dni Torunia[edytuj | edytuj kod]

Specyficzną cechą Dni Torunia jest ich wiślany charakter. Większość koncertów, pokazów i imprez dla mieszkańców odbywa się na wiślanym Bulwarze Filadelfijskim oraz na Błoniach nad Wisłą na Bydgoskim Przedmieściu.

W czasie Dni Torunia jego uczestnicy mogą zobaczyć pokazy artystyczne oraz występy zespołów muzycznych z Torunia. Prezentują się także zespoły taneczne, a także toruńscy aktorzy i sportowcy. Wioślarze z Torunia i Bydgoszczy ścigają się w wyścigach wioślarskich. Płyną Wisłą wzdłuż Bulwaru Filadelfijskiego i Błoni.

Dni Torunia w innych krajach[edytuj | edytuj kod]

Poza cyklem imprez w czerwcu, Toruń organizuje Dni Torunia także w innych państwach. Wówczas trwają one w innym czasie. Przyczyną organizowania zagranicznych Dni Torunia są:

  • fakt wspólnych przedsięwzięć kulturalnych - np. staranie się Torunia o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 wraz z Hiszpanią - zaowocował Dniami Torunia w starającej o ten sam tytuł hiszpańskiej Pampelunie (i odwrotnie). Wówczas Dni Torunia stają się promocyjną wizytówką miasta za granicą.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]