Dobiegniew Cup

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Międzynarodowy Młodzieżowy Turniej Piłki Nożnej Dobiegniew Cup rozgrywany jest rokrocznie od 1994 roku w pierwszym tygodniu lipca.

W dotychczasowych edycjach brały udział drużyn z całej Polski oraz zespoły duńskie, niemieckie, angielskie, ukraińskie, białoruskie, szwedzkie, litewskie, łotewskie i estońskie, turniej rozgrywany jest w czterech kategoriach wiekowych. Atrakcjami turnieju są pokazowe mecze piłki nożnej z udziałem najlepszych polskich drużyn klubowych oraz szereg imprez towarzyszących o charakterze kulturalno-rekreacyjnym między innymi festyny z obsadą renomowanych Polskich artystów, jachting, jazda konna, spływy kajakowe, wycieczki do Drawieńskiego Parku Narodowego oraz Muzeum Woldenberczyków.

Idea turnieju wynika z tradycji olimpiady sportowej, którą w roku 1944 zorganizowali jeńcy Obozu Oflag II C Woldenberg, jaki mieścił się w czasie wojny w Dobiegniewie, jest kontynuacją szczytnych celów, jakie przyświecają ludziom uprawiającym sport i działającym na rzecz upowszechniania go wśród dzieci i młodzieży.

Turniej adresowany jest do dzieci i młodzieży z terenu całej Europy. To piłkarska przygoda dla uczestników krajowych i zagranicznych W turnieju piłkarskim rokrocznie uczestniczy około 60 drużyn w pięciu kategoriach wiekowych, w tym również drużyny zagraniczne z krajów Europy środkowo-wschodniej, co daje łączną liczbę ok. 1000 młodych zawodników. Inauguracja Turnieju rozpoczyna się korowodem młodych sportowców w poniedziałkowe popołudnie. Mecze rozgrywane są od wtorku i trwają przez cały tydzień, kończąc się w sobotę finałami. Zakończenie turnieju to finały rozgrywek i wręczenie nagród, w tym Pucharu Fair Play oraz wielki festyn muzyczny połączony z pokazem sztucznych ogni na stadionie w Dobiegniewie. Honorowy patronat nad imprezą sprawują: Polski Związek Piłki Nożnej, Lubuska Rada Olimpijska, Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, Lubuskie Kuratorium Oświaty, Starostwo Powiatowe w Strzelcach Kraj. oraz Rada Miejska w Dobiegniewie.

Turniej Dobiegniew CUP to również szereg zajęć o charakterze edukacyjno-kulturalno-rekreacyjnym, w których dzieci i młodzież mają możliwość zdobycia nowych doświadczeń i wiedzy.

W trakcie trwania imprezy przewiduje się różnego rodzaju gry i zabawy wyzwalające w młodych ludziach chęć rywalizacji, poznawania i uczenia się rzeczy nowych i ciekawych. Dzieci uczestniczące w imprezie mogą brać udział w różnego rodzaju konkursach, seminariach mających przybliżyć wiadomości o naszych sąsiadach i Unii Europejskiej oraz spotkania z ludźmi tworzącymi nową rzeczywistość – Marszałkiem Województwa Lubuskiego, Wojewodą Lubuskim, przedstawicielami Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Sportu, ambasad w Polsce państw uczestników turnieju oraz ambasady polskiej w Berlinie.

Wszystkie te przedsięwzięcia mają na celu zbliżenie do siebie grup młodzieżowych, oraz umożliwienie im wspólnego działania w celu osiągnięcia wspólnych korzyści – wieloletnich międzynarodowych kontaktów w zjednoczonej Europie.

Pobyt w Dobiegniewie, mieście położonym wśród lasów i jezior, bliskość Drawieńskiego Parku Narodowego z licznymi jeziorami oraz rzekami oraz lasy Puszczy Drawskiej, które są ostoją wielu rzadkich już gatunków fauny i flory, dają okazję do zapoznania się z walorami przyrodniczymi, krajoznawczymi i turystycznymi. Przede wszystkim jest to miejsce gdzie młodzi uczestnicy turnieju mogą przyjemnie wypocząć i aktywnie spędzić wolny czas.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]