Dobrá Voda (zamek)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zamek Dobrá Voda
Ilustracja
Państwo  Słowacja
Położenie na mapie kraju trnawskiego
Mapa lokalizacyjna kraju trnawskiego
Zamek Dobrá Voda
Zamek Dobrá Voda
Położenie na mapie Słowacji
Mapa lokalizacyjna Słowacji
Zamek Dobrá Voda
Zamek Dobrá Voda
Ziemia48°36′34″N 17°31′44″E/48,609444 17,528889
Widok z lotu ptaka

Dobra Woda (słow. Dobrá Voda) – ruiny gotyckiego zamku leżące w środkowej części Małych Karpat nad wsią Dobrá Voda w powiecie Trnawa w Kraju trnawskim. Leżą na wysokości 320 m n.p.m. i zajmuje powierzchnię 8467 m². Są częścią rezerwatu przyrody Slopy.

Nazwę zamku wywodzi się od licznych źródeł wody w jego okolicy. W pisemnych wzmiankach pojawia się pod nazwami: Bona Aqua, Dobrawoda albo w różnych językach jako Dobrý Kameň: Jókö (węgierski), Jokw (łacina), Guttenstein, Gutstein (niemiecki).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Zamek wybudowano na miejscu starszej twierdzy w pierwszej ćwierci XII wieku w pagórkowatym terenie na skalnym występku na jednej z dróg przechodzących grzbietem Małych Karpat. Jest wzmiankowany pisemnie w 1263.

Jego położenie w pobliżu Czeskiej Drogi przeznaczyło go do funkcji zamku strażniczego. W najstarszych czasach zamek tworzyła wydłużona budowla z pałacem, który miał na obydwu węższych stronach czteroboczne wieże; do pałacu na południowo-wschodniej stronie przylegała dalsza część zamku zakończona kaplicą.

Zamek, pierwotnie majątek królewski, w końcu XIV wieku stał się majątkiem Stibora ze Stiboric, później, od 1436, był już własnością rodu Országhów.

Pod koniec XVI wieku właściciele zabezpieczyli zamek, budując przedbramie i przebudowali też dziedziniec, który uzupełnili kilkoma basztami w murze zamkowym. Zamek zyskał na możliwościach obrony, ponieważ droga na zamek górny prowadziła serpentynami, a dolny zamek zabezpieczali obrońcy z wyższych partii.

Za powstania Rakoczego (1773) został znacznie uszkodzony, po następnej naprawie w 1762 spłonął i zostało na nim tylko więzienie dla poddanych. Z początkiem XIX w. zaczął popadać w ruinę.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Zamek jest dzisiaj w stanie ruiny. Z budowli zachowała się część murów obronnych i resztki kilku budowli. Do procesu niszczenia przyczynia się też mnóstwo samosiejek, które porastają cały obiekt.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Štefan Pisoň, Hrady, zámky a kaštiele na Slovensku, Osveta, Martin 1973

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]