Dobrów (województwo wielkopolskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy wielkopolskiej wsi. Zobacz też: inne znaczenia tej nazwy.
Dobrów
wieś
Ilustracja
Kościół Świętej Trójcy
Państwo  Polska
Województwo  wielkopolskie
Powiat kolski
Gmina Kościelec
Liczba ludności (2008) ok. 700
Strefa numeracyjna 63
Kod pocztowy 62-604
Tablice rejestracyjne PKL
SIMC 0287987
Położenie na mapie gminy Kościelec
Mapa lokalizacyjna gminy Kościelec
Dobrów
Dobrów
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Dobrów
Dobrów
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa wielkopolskiego
Dobrów
Dobrów
Położenie na mapie powiatu kolskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu kolskiego
Dobrów
Dobrów
52°08′36″N 18°40′24″E/52,143333 18,673333
Kaplica Błogosławionego Bogumiła
Rozlewiska rzeki Teleszyny pod Dobrowem

Dobrówwieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie kolskim, w gminie Kościelec.

W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa konińskiego. Miejsce, gdzie na przełomie XII i XIII wieku osiadł i zmarł błogosławiony Bogumił.

Informacje ogólne[edytuj | edytuj kod]

Miejscowość położona jest 7 km na południe od centrum Koła, na wschód od drogi lokalnej łączącej miasto z Brudzewem i Turkiem. Przez wschodnie krańce wsi przepływają rzeki Teleszyna i Warta.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Dobrów był pierwotnie wsią należącą w XII wieku do cystersów, a od 1290 r. do arcybiskupów gnieźnieńskich. Pierwsza wzmianka o istnieniu wsi pochodzi z 1232 r. Tutaj schronił się arcybiskup gnieźnieński Bogumił Leszczyc, który założył tu swoją pustelnię. Jego postać obrosła z czasem w legendy i stała się przedmiotem kultu. W 1668 r. relikwie Bogumiła, mimo oporu mieszkańców wsi, przeniesione zostały do Uniejowa. Do miejscowej świątyni powróciły w XX wieku.

Postać arcybiskupa upamiętniają Bogumiłki - ciastka wypiekane we wsi z leżakowanego ponad 3 miesiące ciasta piernikowego w kształcie bł. Bogumiła i zdobione kolorowym lukrem królewskim[1].

Biskup Wiesław Mering dekretem z 28 grudnia 2006 r. ustanowił we wsi diecezjalne sanktuarium ku czci Błogosławionego Bogumiła - patrona miasta Koła i współpatrona diecezji włocławskiej.

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

Kościół Świętej Trójcy[edytuj | edytuj kod]

Pierwotny kościół parafialny, drewniany - modrzewiowy, istniał zapewne od początku funkcjonowania parafii. Spłonął w 1661 r. Obecna świątynia wzniesiona została w 1764 r. prawdopodobnie przez ks. Pawła Rossowskiego, miejscowego proboszcza, i konsekrowana pod wezwaniem Trójcy Świętej. Rozbudowa kościoła miała miejsce w 1888 r., a gruntowna restauracja w 1913 r.

Kościół wybudowano w stylu barokowym i pseudobarokowym, jest orientowany. Korpus jest murowany z cegły i otynkowany, natomiast części dobudowane nietynkowane. Do jednoprzestrzennego kościoła w 1888 r. dobudowano nieco niższe i węższe prostokątne prezbiterium wraz z kaplicą Błogosławionego Bogumiła. Zewnątrz kościół jest opilastrowany. Okna zamknięte łukiem koszowym. Szczyt zachodni jest typowo pseudobarokowy. Dach jest dwuspadowy, na ławie umieszczono wieżyczkę na sygnaturkę.

Wewnątrz świątyni - nawa rozczłonkowana pilastrami, nakryta stropem płaskim; w partiach dobudowanych sklepienia kolebkowo-krzyżowe. Chór muzyczny wsparty jest na trzech arkadach. Wewnątrz świątyni znajdują się trzy ołtarze o cechach klasycystycznych oraz kamienna chrzcielnica zapewne gotycka. Prospekt organowy jest rokokowy. W nawie znajduje się barokowy obraz z 1660 r. przedstawiający bł. Bogumiła z szesnastoma scenkami z jego życia i cudów, był trzykrotnie odnawiany. Pod ołtarzem ulokowano gotycką rzeźbę bł. Bogumiła z tumby. Ponadto w kościele znajdują się dwie rzeźby lwów z XVII wieku.

Kaplica Błogosławionego Bogumiła[edytuj | edytuj kod]

Drewniana kaplica Błogosławionego Bogumiła „na Puszczy” zbudowana została w 1788 r. Położona jest wśród rozlewisk rzeki Warty i Teleszyny.

Prezbiterium budowli zwrócone jest w kierunku południowym. Świątynia jest konstrukcji zrębowej, oszalowana. Jednonawowa, z nieco niższym prezbiterium zamkniętym prosto. Strop płaski, a belka tęczowa zawiera datę budowy. Dach jest dwuspadowy, kryty blachą, z wieżyczką na sygnaturkę.

Wewnątrz umieszczone są dwa barokowe ołtarze z początku XVIII wieku. W bocznym zdekompletowanym ołtarzu znajduje się późnobarokowa rzeźba Błogosławionego Bogumiła z początku XVII wieku. Obok nich także dwie barokowe rzeźby Świętych Piotra i Pawła oraz kamienny sarkofag bł. Bogumiła - rzeźba Antoniego Kurzawy z 1890 r.

SKGW Dobrów[edytuj | edytuj kod]

W Dobrowie działa od ponad 50 lat Koło Gospodyń Wiejskich, które później stało się Stowarzyszeniem Koła Gospodyń Wiejskich. Organizuje imprezy cykliczne np. Bogumiłki, śladami historii; Świętojanki, w wigilię św. Jana, jak również kuligi czy rajdy rowerowe dla dzieci.

Członkowie i członkinie Stowarzyszenia Koła Gospodyń Wiejskich w Dobrowie od 2016 roku działają jako Stowarzyszenie "DOM" Dobrowska Organizacja Międzypokoleniowa.[2]

Sport[edytuj | edytuj kod]

Młodzieżowy Ludowy Uczniowski Klub Sportowy Warta Eremita Dobrów – polski klub piłkarski z Dobrowa, grający od 2008 r. w konińskiej klasie okręgowej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Karolina, Bogumiłki – Stowarzyszenie DOM [dostęp 2019-11-04] (pol.).
  2. Stowarzyszenie DOM – Dobrowska Organizacja Międzypokoleniowa [dostęp 2019-11-26] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Piotr Maluśkiewicz, Ziemia konińska – przewodnik turystyczny, Konin: „Apeks”, 1997, ISBN 83-86139-28-5, OCLC 750945451.
  • Andrzej Czesław Nowak, Koło, Kłodawa, Uniejów, Dąbie, Przedecz oraz okolice – przewodnik turystyczny, Poznań: Centralny Ośrodek Informacji Turystycznej, 1987, ISBN 83-85034-05-6, OCLC 69476907.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]