Dobranowice (powiat krakowski)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dobranowice
wieś
Ilustracja
Kościół pw. św. Krzyża
Państwo  Polska
Województwo  małopolskie
Powiat krakowski
Gmina Igołomia-Wawrzeńczyce
Strefa numeracyjna 12
Tablice rejestracyjne KRA
SIMC 0319718
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Dobranowice
Dobranowice
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Dobranowice
Dobranowice
Ziemia50°08′25″N 20°18′31″E/50,140278 20,308611

Dobranowicewieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim, w gminie Igołomia-Wawrzeńczyce[1].

W Królestwie Polskim istniała gmina Dobranowice. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa krakowskiego.

Integralne części miejscowości: Błonie, Poborowice[2]. Wcześniejsza nazwa wsi to Poborowice, obecnie są one przysiółkiem.

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

Wnętrze kościoła św. Krzyża
Kaplica cmentarna
Stara plebania z końca XIX wieku

W rejestrze zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa zabytkiem we wsi jest Zespół kościoła parafialnego pw. Podwyższenia Krzyża, w którym zabytkowymi obiektami są:

  • Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Dobranowicach – pierwsze wzmianki o parafii i kościele drewnianym z XIV wieku. W okresie reformacji zniszczony. Odbudowany w 1614 roku, też drewniany. W 1887 roku wzniesiono obecnie istniejący kościół murowany. Kościół zbudowany w stylu neogotyckim, orientowany, jednonawowy, prezbiterium zamknięte trójbocznie, sklepienie to prosty płaski sufit. Wyposażenie wnętrza: ołtarz główny i boczny południowy barokowe, stanowiące wyposażenie wcześniejszego drewnianego kościoła, ołtarz boczny północny i ambona w stylu neogotyckim. Po południowej stronie kościoła prosta żelazna dzwonnica. Do parafii należą wierni z miejscowości: Dobranowice, Karwin, Rudno Górne, Rudno Dolne.
  • Kaplica cmentarna – murowana powstała przed 1887 rokiem, czyli przed budową obecnego kościoła murowanego. Spoczywają w niej właściciele dóbr Dobranowice (Poborowice), oraz księża z parafii.
  • Cmentarz parafialny – założony ok. poł. XIX wieku, za kościołem i kaplicą cmentarną, stary przykościelny cmentarz zlikwidowano. Najstarszy zachowany grób z żelaza z 1851 roku.
  • Ogrodzenie kościoła.

Innymi wartościowymi obiektami są:

  • Zespół plebański – obecne założenie plebańskie powstało przed rokiem 1895 na miejscu wcześniejszych. Składa się ze starej plebanii murowanej z końca XIX wieku, budynków gospodarczych z końca XIX wieku, stodoły drewniana. Nowa plebania powstała w latach 90. XX wieku.
  • Organistówka – murowana z ok. 1895 roku.
  • Figurka Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej – z 1854 roku, odnowiona w 1904, położona przy kościele.
  • Zespół dworsko-parkowy – zachowany dworek szlachecki z pocz. XIX wieku i budynki gospodarcze oraz czworaki z XIX wieku i pocz. XX wieku, silnie zniszczone.


Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 13 grudnia 2012 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. poz. 200)
  2. GUS. Rejestr TERYT