Dobrzynka (dopływ Neru)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dobrzynka
Ilustracja
Ujście Dobrzynki do Neru
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Lokalizacja

Wyżyna Łódzka

Rzeka
Długość 25,5 km
Źródło
Miejsce Górki Duże
Wysokość

250 m n.p.m.

Współrzędne

51°34′54″N 19°30′00″E/51,581667 19,500000

Ujście
Recypient

Ner

Miejsce Łódź (Łaskowice)
Wysokość

ok. 165 m n.p.m.[1]

Współrzędne

51°42′44″N 19°21′20″E/51,712222 19,355556

Szlak
RiverIcon-Spring.svg 25,4 Górki Duże
250 m n.p.m.
RiverIcon-AffluentL.svg Pabianka
RiverIcon-delta.svg 0
Łódź (Łaskowice)
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa konturowa województwa łódzkiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na lewo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na lewo znajduje się również punkt z opisem „ujście”

Dobrzynkarzeka, lewy dopływ Neru[2] o długości 25,5 km[3].

Rzeka płynie na Wyżynie Łódzkiej. Źródła rzeki znajdują się na wysokości 250 m n.p.m. we wsi Górki Duże niedaleko Tuszyna. Następnie przepływa przez Pabianice, a uchodzi do Neru w granicach administracyjnych Łodzi przy południowo-zachodniej granicy miasta na polach między Łaskowicami a Gorzewem powyżej ulicy Łaskowice w odległości 1 kilometra od lotniska Lublinek i stacji kolejowej Łódź Lublinek. Lewym dopływem rzeki jest Pabianka, oprócz tego kilka mniejszych cieków wodnych po obu stronach rzeki.

W górnym biegu – do miejscowości Zofiówka, rzeka charakteryzuje się bardzo czystą wodą. Wskaźnikiem czystości jest występowanie raków. Jednakże już kilka kilometrów od źródeł woda zanieczyszczona jest organicznie zanieczyszczeniami wiejskimi oraz nadmiernie użyźniona wypłukiwanymi z gleby nawozami. Jakość wody jest jednak wystarczająco dobra, by jeszcze tuż przed Pabianicami, w Sereczynie funkcjonowało turystyczne gospodarstwo rybackie. Oparte jest ono o odnowione stawy dawnego PGR, a w części także urządzenia hydrotechniczne dawnego tradycyjnego młyna na Dobrzynce. Młyn ten od lat 80. XX wieku w ruinie, a został wyburzony w drugiej połowie lat 90. Znajdował się po lewej stronie drogi jadąc w stronę Pabianic (ok. 30 metrów przed krzyżem). Do dziś widoczne są zbiorniki przepływowe młyna oraz przepusty pod drogą wchodzące w skład gospodarstwa rybackiego.[potrzebny przypis]

1
2
Dobrzynka w Pabianicach przed i po rewitalizacji koryta

W dolnym biegu rzeki Dobrzynka jest silnie zanieczyszczona, lecz jej stan znacznie poprawił się w porównaniu z okresem PRL. Zlikwidowano największych trucicieli, a budowa oczyszczalni ścieków sprawiła, że ścieki komunalne niezbyt często trafiają do rzeki (wyjątek: cuchnące przecieki z nielegalnych przyłączy do kanalizacji burzowej, uchodzącej do rzek na terenie tzw. bulwarów).[potrzebny przypis]

Rzeka ta odegrała podobną rolę w życiu Pabianic jak rzeka Łódka w historii Łodzi. Nad jej prawym brzegiem lokowano Pabianice, które już w roku 1297 uzyskały prawa miejskie.[potrzebny przypis] Wzdłuż rzeki w dzielnicy Pabianic o nazwie Bugaj znajdują się dwa połączone sztuczne zalewy nazywane przez Pabianiczan stawami na Lewitynie. Zalewy te znajdują się na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji „Businka” im. Włodzimierza Durajskiego w Pabianicach. „Businka” nie jest w pełni zbiornikiem przepływowym, więc jest wrażliwa na osadzanie zanieczyszczeń oraz zamulanie i dlatego wymaga częstych zabiegów hydrotechnicznych.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]