Docker (oprogramowanie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Docker
Ilustracja
Logo programu
Autor Solomon Hykes
Aktualna wersja stabilna 20.10.14
(23 marca 2022) [±]
Język programowania Go
Platforma sprzętowa x86-64
System operacyjny Linux, Windows 10, macOS[1]
Licencja Apache License 2.0
Strona internetowa

Dockerotwarte oprogramowanie służące do realizacji wirtualizacji na poziomie systemu operacyjnego (tzw. „konteneryzacji”), działające jako „platforma dla programistów i administratorów do tworzenia, wdrażania i uruchamiania aplikacji rozproszonych[2].

Docker jest określany jako narzędzie, które pozwala umieścić program oraz jego zależności (biblioteki, pliki konfiguracyjne, lokalne bazy danych itp.) w lekkim, przenośnym, wirtualnym kontenerze, który można uruchomić na prawie każdym serwerze z systemem Linux[3]. Kontenery wraz z zawartością działają niezależnie od siebie i nie wiedzą o swoim istnieniu. Mogą się jednak ze sobą komunikować w ramach ściśle zdefiniowanych kanałów wymiany informacji. Dzięki uruchamianiu na jednym wspólnym systemie operacyjnym, konteneryzacja jest lżejszym (mniej zasobochłonnym) sposobem wirtualizacji niż pełna wirtualizacja lub parawirtualizacja za pomocą wirtualnych systemów operacyjnych (patrz: typy wirtualizacji).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początkowo Docker był wewnętrznym projektem rozwijanym w firmie dotCloud przez Solomona Hykesa i Sebastiena Pahla[4]. Pierwszy raz został uruchomiony w 2011 roku, natomiast w marcu 2013 roku Docker został udostępniony publicznie podczas konferencji PyCon w Santa Clara[5]. Od tego czasu zyskuje coraz większą popularność[6]: profil na portalu GitHub został oznaczony gwiazdką prawie 50 tysięcy razy, a członkowie społeczności dokonali ponad 15 tysięcy forków projektu[7].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Supported platforms (ang.). Docker Inc. [dostęp 2018-03-16].
  2. Docker.com: What is Docker (ang.).
  3. Linux.com: Docker: A ‘Shipping Container’ for Linux Code (ang.).
  4. dotCloud – About, web.archive.org, 2 lipca 2014 [dostęp 2019-12-10] [zarchiwizowane z adresu 2014-07-02].
  5. The future of Linux Containers. [dostęp 2019-12-10].
  6. Docker – kontener aplikacyjny nie tylko dla programistów.
  7. Stan na początek stycznia 2016.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]