Dodge

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodge
Ilustracja
Państwo  Stany Zjednoczone
Siedziba Auburn Hills
Data założenia 1914
Prezes Timothy Kuniskis (CEO)
Udziałowcy Stellantis (100%)
brak współrzędnych
Dodge 4 Door
Dodge Charger (1966)
Dodge Challenger (1970)
Dodge Neon
Dodge Ram
Dodge Viper
Dodge Caliber
Dodge Durango

Dodge – amerykański producent samochodów osobowych, vanów, samochodów sportowych, SUV-ów, pickupów i muscle carów z siedzibą w Auburn Hills działający od 1913 roku. Wchodzi w skład międzynarodowego koncernu Stellantis.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Przedsiębiorstwo pod firmą Dodge Brothers Bicycle & Machine Factory, założone pod koniec XIX wieku przez braci Dodge: Johna Francisa i Horace Elgina, produkowało rowery oraz części maszyn. W 1901 r. fabrykę przeniesiono do Detroit w Michigan, gdzie powstawało centrum rodzącego się amerykańskiego przemysłu motoryzacyjnego. Fabryka rozpoczęła produkcję wysokiej jakości łożysk, a jej głównym klientem była firma motoryzacyjna Oldsmobile. W 1902 r. Dodge podpisał kontrakt z Fordem na dostawę silników i innych elementów do modelu Ford T. Począwszy od 1914 Dodge rozpoczął produkcję własnego samochodu, wzorowanego na modelu Ford T, znacznie lepiej wyposażonego i droższego. Model ten stał się popularny wśród amerykańskiej klasy średniej. Od tego momentu marka Dodge zaczęła być szerzej znana. W okresie I wojny światowej Dodge podpisał kontrakt z armią na dostawę ciężarówek. Po zakończeniu wojny kontynuowano ich produkcję jako pojazdy cywilne. W 1925 r. Dodge Brothers Company została zakupiona przez Dillon, Read and Co. za rekordową jak na owe czasy sumę 146 milionów dolarów. W trzy lata później 31 lipca 1928 Chrysler zakupił przedsiębiorstwo. Dodge stał się znaną i popularną marką w całej Ameryce.

W koncernie Chryslera Dodge pozycjonowany był jako marka pomiędzy mniej prestiżowym Plymouthem, a Chryslerem[1].

Dodge w Stanach Zjednoczonych[edytuj | edytuj kod]

Obecnie produkowane[edytuj | edytuj kod]

Samochody osobowe[edytuj | edytuj kod]

Samochody sportowe[edytuj | edytuj kod]

SUV-y[edytuj | edytuj kod]

Historyczne[edytuj | edytuj kod]


Dodge w Meksyku[edytuj | edytuj kod]

Dodge Magnum
Dodge Super Bee
Dodge Ramcharger
Dodge Atos
Dodge Neon
Dodge Attitude

W porównaniu do innych rynków w Ameryce Północnej, Dodge zachował na przestrzeni lat w Meksyku dużą autonomię pod względem kształtowania oferty modelowej. Początkowo rozbieżności względem Stanów Zjednoczonych, podobnie jak w przypadku Kanady, przejawiały się oferowaniem wybranych modeli marki jako Chrysler – jak chociażby sedana Dynasty[2]. W 1998 roku Dodge opracował kolejny model z przeznaczeniem wyłącznie na rynek meksykański – trzecią generację SUV-a Ramcharger[3].

Pod koniec lat 90. XX wieku meksykański oddział Dodge zawarł współpracę z południowokoreańskim Hyundaiem w celu uzupełnienia lokalnej oferty o miejskie samochody mogące konkurować z konstrukcjami General Motors, Forda i Volkswagena. W ten sposób do sprzedaży trafił model Verna będący bliźniakiem Hyundaia Accenta i mały model Atos oferowany pod znaczkiem Hyundaia, ale w salonach Dodge[4].

W pierwszej połowie drugiej dekady XXI wieku współpraca z Hyundaiem została zakończona, a lokalne modele Attitude i Neon pochodzą odpowiednio z oferty Mitsubishi i Fiata, będąc jedynymi konstrukcjami specyficznymi tylko dla oferty Dodge w Meksyku[5].

Obecnie produkowane[edytuj | edytuj kod]

Samochody osobowe[edytuj | edytuj kod]

Samochody sportowe[edytuj | edytuj kod]

SUV-y[edytuj | edytuj kod]

Historyczne[edytuj | edytuj kod]


Dodge w Ameryce Południowej[edytuj | edytuj kod]

Dodge GTX
Dodge Polara
Dodge Dakota

Na przestrzeni lat Dodge rozwinął także swoją obecność na wielu rynkach Ameryki Południowej, zajmując się w większości importem północnoamerykańskich modeli, z czasem dywersyfikując lokalne portfolia o modele regionalne. W Brazylii był to np. model Polara powstały w ramach współpracy z brytyjskim Rootes, a w Argentynie ten sam model, tyle że oferowany jako Dodge 1800[6].

W 1981 roku Dodge wycofał się z Argentyny, sprzedając swoje lokalne operacje niemieckiemu Volkswagenowi. W Brazylii z kolei marka zachowała marginalną pozycję rynkową, montując i importując różne modele z rynku Ameryki Północnej[6].

Dużą autonomię zachował oddział marki w Wenezueli. W latach 2002–2009, w ramach współpracy z południowokoreańskim Hyundaiem oferowano model Brisa będący lokalną odmianą modeli Accent i Getz, a obecnie jedynym modelem tworzącym tamtejszą ofertę jest miejski sedan Forza będący importowanym z Brazylii Fiatem Siena[7].

Obecnie produkowane[edytuj | edytuj kod]

Samochody osobowe[edytuj | edytuj kod]

Crossovery[edytuj | edytuj kod]

Historyczne[edytuj | edytuj kod]

Dodge w Australii[edytuj | edytuj kod]

Dodge Utility
Dodge Caliber

Wraz z intensywnym rozwojem australijskiego oddziału marki Chrysler, w latach 60. XX wieku zdecydowano się wprowadzić do sprzedaży w tym regionie także markę Dodge. Początkowo ofertę oparto wyłącznie na budowanym lokalnie modelu Phoenix, a w 1965 roku ofertę uzupełniła także bliźniacza odmiana modelu Valiant Utility o nazwie Utility. Pełniła ona funkcję tańszej i bardziej użytkowej odmiany. Wraz z zakończeniem jej produkcji w 1975 roku, Dodge opuścił Australię[8].

Marka powróciła krótkotrwale w 2006 roku, wprowadzając do sprzedaży model Caliber. Z czasem portfolio poszerzono m.in. o model Nitro i Avenger, a ostatnim oferowanym pojazdem został crossover Journey. Wraz z wycofaniem go ze sprzedaży w 2016 roku, Dodge wycofał się z rynku australijskiego[9].

Historyczne[edytuj | edytuj kod]

Modele koncepcyjne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. J. „Kelly” Flory: American Cars, 1960–1972: Every Model, Year by Year. McFarland & Company, 2004, s. 9. ISBN 978-0-7864-1273-0. (ang.)
  2. Chrysler, Jeep, and Dodge in Mexico (ang.). [dostęp 2020-03-29].
  3. Dodge Has A Big SUV-but South of the Border Only (ang.). [dostęp 2020-03-29].
  4. Dodge updates Attitude for Mexico with latest Hyundai Accent, forgets badges *UPDATE (ang.). [dostęp 2020-03-29].
  5. 2015 Dodge Attitude: A key subcompact car for Mexico, from Mitsubishi (ang.). [dostęp 2020-03-29].
  6. a b Chrysler of Argentina (ang.). [dostęp 2020-03-29].
  7. Fiat Palio sedan rebadged as the Dodge Forza in Venezuela (ang.). [dostęp 2020-03-29].
  8. Model Sharing: The Good, The Bad & The Ugly (ang.). [dostęp 2020-03-28].
  9. Dodge brand dropped from Australia (ang.). [dostęp 2020-03-29].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]