Doktor No (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Doktor No
Dr. No
Ilustracja
Logo filmu
Gatunek

sensacyjny

Data premiery

5 października 1962

Kraj produkcji

Wielka Brytania

Język

angielski

Czas trwania

109 min

Reżyseria

Terence Young

Scenariusz

Richard Maibaum
Johanna Harwood
Berkley Mather na podstawie powieści Iana Fleminga

Główne role

Sean Connery
Ursula Andress
Joseph Wiseman
Jack Lord

Muzyka

Monty Norman
John Barry

Zdjęcia

Ted Moore

Scenografia

Ken Adam

Montaż

Peter R. Hunt

Produkcja

Albert R. Broccoli
Harry Saltzman

Wytwórnia

EON Productions

Dystrybucja

United Artists

Budżet

900 000 $

Kontynuacja

Pozdrowienia z Rosji (1963)

Nagrody
Golden Globe

Doktor No (ang. Dr. No) – pierwszy film wytwórni EON Productions o przygodach Jamesa Bonda, oparty na książce Iana Fleminga. W postać brytyjskiego agenta wcielił się Sean Connery.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Na Jamajce zostają zamordowani rezydujący tam agent brytyjskiego wywiadu MI6 – Strangways oraz jego sekretarka. Strangways badał pochodzenie sygnału zakłócającego sterowanie amerykańskich rakiet, który prawdopodobnie został nadany z Jamajki. Z tego powodu Bond musi przerwać pobyt w kasynie, gdzie właśnie poznał pannę Sylvię Trench (Eunice Gayson) i podjąć śledztwo na miejscu. Po wylądowaniu na wyspie staje się obiektem zainteresowania zarówno agenta CIA, Felixa Leitera (Jack Lord), a także profesora Denta (Anthony Dawson), pracującego dla tajemniczego naukowca (Joseph Wiseman) i jego ludzi, którzy próbują go zgładzić. Bond i Leiter kontynuują śledztwo dotyczące tajemniczych sygnałów, a zebrane w jego trakcie wskazówki prowadzą na Wyspę Krabów, gdzie znajduje się kopalnia boksytów należąca do Chińczyka zwanego doktorem No. W międzyczasie Bond umawia się z panną Taro (Zena Marshall), również pracującą dla Denta. Panna Taro zostaje zdemaskowana i wydana w ręce policji, a następnie Bond zastawia pułapkę, w którą wpada Dent. Nocą Bond, Leiter i jego pomocnik Quarrel (John Kitzmiller) płyną na Wyspę Krabów. Rankiem Bond spotyka zbierającą muszle pannę Honey Ryder (Ursula Andress), wraz z którą wpada w łapy doktora No – szalonego multimilionera, członka organizacji SPECTRE (pol. „WIDMO”), który za pieniądze ukradzione chińskiej mafii w swoich tajnych laboratoriach prowadzi badania nad promieniotwórczością i próby przechwytywania amerykańskich rakiet. Bond wydostaje się z celi i sabotuje próbę przejęcia rakiety kosmicznej, zabijając przy tym Doktora No. Na koniec ratuje uwięzioną dziewczynę, której grozi śmiertelne niebezpieczeństwo, i razem uciekają, na krótko nim laboratoria Dr No wylatują w powietrze. Dryfująca łódź, w której płynie Bond i panna Honey, odnajduje Leiter wraz z marynarką brytyjską.

Słynne elementy[edytuj | edytuj kod]

  • Jest to jeden z nielicznych filmów z serii, w którym Bond, po przybyciu do hotelu nie szuka „pluskiewek”.
  • Już w pierwszych minutach filmu widz poznaje słynne przedstawienie się Bonda: Nazywam się Bond. James Bond. Bond wypowiada je przy stoliku w kasynie.
  • Dowiaduje się także, co oznacza 00. M wysyłając Bonda na Jamajkę, instruuje go, że podwójne zero oznacza licencję na zabijanie, a nie licencję na bycie zabitym.
  • Bond pije także wódkę z Martiniwstrząśniętą, nie mieszaną.
  • Bond początkowo używa Beretty, jednak zostaje zmuszony przez M do zmiany na obowiązujący w MI6 pistolet Walther PPK.
  • Walthera PPK przynosi Bondowi zbrojmistrz, a nie Q. Jest to jedyna ze stałych postaci serii, która nie pojawia się w filmie. Pozostałe, tj. M, Felix Leiter, Panna Moneypenny pojawiają się w pierwszych minutach.
  • W wielu następnych filmach z serii, np. Tylko dla twoich oczu, Bond jest demaskowany jako brytyjski zabójca na podstawie tego, że używa Walthera PPK. Jego przeciwnicy twierdzą, iż jest to ulubiona broń wywiadu brytyjskiego. W Doktorze No Walther PPK przedstawiony jest przez M jako ulubiona broń CIA.
  • W filmie pojawia się niejaki Quarrel, którego syn pojawia się w Żyj i pozwól umrzeć. Po raz pierwszy pojawia się także Organizacja WIDMO, główny przeciwnik Bonda w początkowych filmach z serii.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Sean Connery (1964).
Smok (Dragon Tank)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]