Dokumenty Zastrzeżone
Dokumenty Zastrzeżone – bankowy system wymiany informacji utworzony przez Związek Banków Polskich w celu wymiany informacji o utraconych dokumentach tożsamości. Głównym celem systemu jest ograniczenie możliwości wykorzystania skradzionych dokumentów do celów przestępczych, popełnianych w imieniu i na szkodę osoby, która dokumenty utraciła[1].
Zastrzegane dokumenty[edytuj | edytuj kod]
W systemie można zastrzec wszystkie najważniejsze dokumenty, wykorzystywane przez banki i inne instytucje do potwierdzenia tożsamości:
Podmioty zastrzegające dokumenty[edytuj | edytuj kod]
Większość banków przyjmuje zgłoszenie utraty dokumentu i zgłasza je do systemu Dokumenty Zastrzeżone tylko od swoich klientów. Poniższe banki przyjmują zastrzeżenia także od osób niebędących ich klientami[2]:
- Bank Gospodarki Żywnościowej
- Bank Pocztowy
- Bank Polskiej Spółdzielczości
- Deutsche Bank PBC
- Eurobank
- Plus Bank
- Krakowski Bank Spółdzielczy
- Meritum Bank
- PKO BP
- Santander Consumer Bank
- SGB-Bank
- Bank Gospodarstwa Krajowego
- Bank Zachodni WBK
- Getin Bank
- Societe Generale
Od czerwca 2015 także Biuro Informacji Kredytowej umożliwia zastrzeżenie dokumentu on-line klientom zarejestrowanym w portalu internetowym BIK[3].
Przypisy[edytuj | edytuj kod]
- ↑ System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE chroni naszą tożsamość i pieniądze, Policja.pl [dostęp 2015-11-21] .
- ↑ Lista banków zastrzegających dokumenty od wszystkich osób – Zastrzeganie dokumentów tożsamości :: System Dokumenty Zastrzeżone, dokumentyzastrzezone.pl [dostęp 2015-11-21] .
- ↑ W portalu BIK najszybciej zastrzeżesz utracony dowód osobisty-PRNews.pl, PRNews.pl [dostęp 2015-11-21] .