Dolar Calgary

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dolar Calgary wł. Calgary Dollarslokalna waluta w Calgary w Kanadzie. Funkcjonuje w ramach miasta, choć nie jest prawnym środkiem płatniczym wspieranym przez rząd. W zamian funkcjonuje jako środek pobudzenia rozwoju lokalnego (zgodnie z twierdzeniem jej zwolenników) jak również wspiera budowę społeczności lokalnej. Organizacja wydająca dolary Calgary uważa ją za jawnie usankcjonowaną przez Canada Revenue Agency (CRA) w oparciu o publikację dyskutującą opodatkowanie "jednostek kredytowych posiadających wartość zdawkową" używanych jako środek wymiany przez lokalne grupy barterowe[1]. [2]

Waluta[edytuj | edytuj kod]

Występuje w banknotach o nominale 1, 5, 10, 25 i 50 dolarów Calgary. Banknoty są drukowane na materiale plastikowym o tym samych wymiarach co dolary kanadyjskie. W druku symbolem waluty jest zwykle C$.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Waluta powstała w 1996 jako projekt The Arusha Centre w Calgary. Projekt pierwotnie określany był jako "Bow Chinook Barter Community (BCBC)" a sama waluta jako "Bow Chinook Hour"". W 2002 przemianowano ją i projekt na Dolar Calgary.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Calgary Dollars: What about Income Tax?. [dostęp 30 grudnia 2007]. [zarchiwizowane z tego adresu (18 października 2006)].
  2. Canada Revenue Agency: IT-490 Barter Transactions. [dostęp 30 grudnia 2007].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]