Dolina Świątyń

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Archaeological Area of Agrigento
(Strefa archeologiczna
w Agrigento)[a]
Obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO
Ilustracja
Państwo

 Włochy

Typ

kulturowy

Spełniane kryterium

I, II, III, IV

Numer ref.

831

Region[b]

Europa i Ameryka Północna

Historia wpisania na listę
Wpisanie na listę

1997
na 21. sesji

Dolina Świątyń wł. Valle dei Templi to park archeologiczno-krajobrazowy w Agrygencie w którym znajdują się pozostałości zabudowy starożytnego miasta Akragas. Dolina Świątyń została w 1997 r. wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako Strefa archeologiczna Agrygentu. Zajmuje obszar ok. 1800 hektarów. Większość zabytków pochodzi z okresu największego rozkwitu miasta (V wiek p.n.e.). Obiekty sakralne reprezentują styl dorycki i zostały zbudowane z lokalnej skały wapiennej o intensywnie żółtej barwie[1].


Najważniejsze obiekty w Dolinie Świątyń
Temple of Zeus - Valle dei Templi - Agrigento - Italy 2015 (9).JPG
Świątynia Zeusa została wybudowana po 480 r. p.n.e. i była to największa świątynia w Akragas. Widoczne są pozostałości ogromnych posągów atlantów. Przed nią znajdował się olbrzymi ołtarz, przypuszczalnie przeznaczony na ofiary ze stu wołów (hekatomba). Świątynia najprawdopodobniej nie została ukończona przed najazdem kartagińczyków, który zniszczył miasto w 408 r. p.n.e.[1]
Agrigent Diskurentempel 05 06.jpg
Świątynia Dioskurów. Obecnie widoczny fragment narożnika z 4 kolumnami to wynik rekonstrukcji z 1836 r. Na kolumnach widoczne są resztki białego otynkowania. Z tyłu znajduje się okrągły ołtarz (część sanktuarium bóstw podziemnych).[1]
Agrigento kolymbetra.jpg
Ogród Kolymbetra powstał na początku VI wieku p.n.e., został odtworzony w 1999 r. i zajmuje powierzchnię ok. 5 hektarów. Rośnie tu wiele unikalnych gatunków roślin; obok znanych w starożytności roślin uprawnych takich jak oliwka, winorośl czy granatowiec[1].
Concordiatempelagrigent3-2.jpg
Świątynia Concordii (Zgody) powstała ok. 440-430 r. p.n.e. i dzięki późniejszemu przekształceniu jej w kościół nie uległa poważniejszym zniszczeniom i należy obecnie do najlepiej zachowanych świątyń greckich[1].
Temple of Hephaestus, Agrigento, 120781.jpg
Świątynia Hefajstosa pochodzi z drugiej polowy V wieku p.n.e. i obecnie pozostały z niej jedynie dwie kolumny[1].
Valley of the Temples (38840975154).jpg
Świątynia Herkulesa jest najstarsza, pochodzi z końca VI wieku p.n.e. Miała podłużną, trzy stopniową bazę, na której wznosiło się 38 kolumn doryckich. Zachował się przedsionek (pronaos) i opistodomos z ogrodzoną tylną częścią[1].
Agrigent BW 2012-10-07 12-24-45.JPG
Świątynia Junony Łacińskiej pochodzi z lat 450-440 p.n.e. i po stronie wschodniej posiada pozostałości po monumentalnym ołtarzu[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h "Sycylia". Przewodnik Michelin. Wydawnictwo Helion, 2012, s.90-93