Dolina Górnego Hronu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy słowackiego regionu turystycznego. Zobacz też: singla Kristiny Pelákovej o tytule „Horehronie”.
Mýto pod Ďumbierom
Horehronie

Dolina Górnego Hronu (słow. Horehronie) to tradycyjny i jednocześnie turystyczny region Słowacji rozpościerający się w górnym biegu Hronu na obszarze powiatu Bańska Bystrzyca i Brezno. Od północy region jest ograniczony przez łańcuchy Niżnych Tatr, a od południa przez Muránską planinę, Rudawy Weporskie i Polanę.

Horehronie jest jedną z najbardziej malowniczych części Słowacji z powodu różnorodności naturalnych walorów, bogatej kultury i tradycji.

Atrakcje przyrodnicze[edytuj | edytuj kod]

Na Horehroniu znajdziemy wiele atrakcji przyrodniczych. Najwyższemu stopniowi ochrony podlegają dwa parki narodowe - Park Narodowy Niżne Tatry i Park Narodowy Muránska planina. Ośrodki Mýto pod Ďumbierom i Tále oferują dobry dostęp do Niżnych Tatr wraz z udogodnieniami dla turystów. Niedaleko znajduje się jaskinia Bystrianska, która podczas słowackiego powstania narodowego służyła za schronienie dla okolicznych mieszkańców.

Popularnym sportem na Horehroniu jest narciarstwo, zarówno zjazdowe jak i biegowe. W Osrbliu jest centrum biathlonu, w którym w 1997 r. odbyły się mistrzostwa świata w biathlonie. Warunki do narciarstwa zjazdowego są na zboczach Chopka, na Czertowicy, w Mýtie pod Ďumbierom, w Selcach i innych miejscach. W miejscowości Brusno jest uzdrowisko.

Kultura[edytuj | edytuj kod]

W Heľpie od 1966 r. odbywają się corocznie Horehronské dni spevu a tanca, festiwal folklorystyczny ukierunkowany na region Horehronia.

Inne atrakcje[edytuj | edytuj kod]

Do popularnych atrakcji regionu należy Czarnohrońska Kolej Leśna w Čiernym Balogu i skansen leśny w dolinie Vydrovskiej. Kolejka wąskotorowa została wybudowana w dolinie Czarnego Hronu głównie w celu zwózki drewna.

Kolejowe atrakcje uzupełnia telgarcka pętla na trasie Margecany–Červená Skala. Pętla ta (częściowo w tunelu), unikat w byłej Czechosłowacji, umożliwia linii osiągnięcie wysokości niezbędnej do przejścia przez przełęcz Besník[1].

W powiecie Brezno znajduje się 14 stoków narciarskich z wyciągami.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kožuch Miroslav - Telgártsky tunel, http://www.rail.sk/skhist/tunely/173/01.htm , data wydania 9.4.2000, data dostępu 11.3.2011, www.rail.sk

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]