Dolina Lotnicza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Dolina Lotnicza – stowarzyszenie przedsiębiorców przemysłu lotniczego z południowo-wschodniej Polski. W jej skład wchodzą przedsiębiorstwa głównie z następujących miast: Rzeszów, Bielsko-Biała, Mielec, Sędziszów Małopolski, Krosno, Świdnik.

W skład stowarzyszenia Dolina Lotnicza wchodzi ponad 100 firm, które zatrudniają około 23 tys. inżynierów i techników[1]. Tworzą ją firmy przemysłu lotniczego, ośrodki naukowo-badawcze oraz zaplecze edukacyjne i szkoleniowe. Dolina Lotnicza jest szansą Polski południowo-wschodniej na przekształcenie się w jeden z wiodących regionów lotniczych poprzez dostarczenie różnorodnych produktów i usług z zakresu przemysłu lotniczego. Inne zadania szczegółowe Doliny Lotniczej to przyciąganie inwestorów zagranicznych, rozwijanie współpracy z innymi ośrodkami lotniczymi oraz promowanie współpracy z uczelniami technicznymi, instytutami naukowymi, jednostkami badawczymi.

Członkiem Doliny Lotniczej może zostać przedsiębiorstwo lub instytucja związana z przemysłem lotniczym z południowo-wschodniej Polski, posiadająca rekomendację przynajmniej dwóch obecnych członków Stowarzyszenia.

Dolina Lotnicza jest również największym i najbardziej znanym klastrem przemysłowym w Polsce[2].

Przypisy

  1. Przemysł lotniczy w obcych rękach. "Rzeczpospolita", 14 listopada 2009.
  2. A.Grycuk: Klastry jako instrument polityki regionalnej. "Infos", 8 lipca 2010. s.3

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]