Przejdź do zawartości

Dolina Tęczy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dolina Tęczy
Rainbow Valley
ilustracja
Autor

Lucy Maud Montgomery

Typ utworu

literatura dla dzieci i młodzieży

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Kanada

Język

angielski

Data wydania

1919

Wydawca

Frederick A. Stokes Company

Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego

1932

Wydawca

Wydawnictwo Arcydzieł Literatur Obcych RETOR

Przekład

Janina Zawisza-Krasucka

poprzednia
Ania ze Złotego Brzegu
następna
Rilla ze Złotego Brzegu

Dolina Tęczy (oryg. Rainbow Valley) – powieść autorstwa Lucy Maud Montgomery, siódma część z serii o Ani z Zielonego Wzgórza.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Minęło piętnaście lat od ślubu Ani Shirley i Gilberta Blythe’a (tzn. powieść zaczyna się ok. 1906 roku). Ania dalej zajmuje się domem i wychowaniem szóstki dzieci. Tymczasem na plebanii, znajdującej się niedaleko domu Blythe’ów, zamieszkuje owdowiały pastor, John Knox Meredith, z czwórką dzieci: Jerrym, Karolem, Florą i Uną, które są przyczyną wielu nieporozumień w Glen St. Mary. Innym ważnym wydarzeniem w wiosce jest adoptowanie przez panią Kornelię sieroty, Marii Vance, która zostaje przyjaciółką dzieci Blythe’ów i Meredithów. Toczy się tu również historia miłosna pana Mereditha i Rozalii (Rosemary) West.

Dzieci ze Złotego Brzegu[edytuj | edytuj kod]

  • Jakub Mateusz (Jim) – jedyne żyjące (Joyce żyła tylko jeden dzień) dziecko Ani i Gilberta, które przyszło na świat w Wymarzonym Domku. Jim posiada falujące, rudawe włosy i ciemne, żywe oczy, równy, mały nos po matce i uśmiech ojca. Jest stateczny, śmiały i godny zaufania. Nigdy nie łamie danego słowa. Dobrze się uczy, potrafi wszystko poświęcić dla wiedzy, którą wprawia w podziw rodzeństwo.
  • Walter Blythe – przyszedł na świat w Złotym Brzegu. Z wyglądu jest inny niż reszta rodziny. Jest najładniejszy spośród chłopców ze Złotego Brzegu. Ma czarne, gładkie włosy, delikatne rysy twarzy i prześliczne, szare, rozmarzone oczy. Walter posiada dużą wyobraźnię i kocha piękno. Dokucza mu się w szkole, ponieważ nie rwie się do bójek i czyta książki. Jednak po zwycięskiej bójce z Danem Reesem, chłopcy zaczynają darzyć go szacunkiem. Walter otacza czcią poetów i pragnie kiedyś zostać jednym z nich.
  • Ania „Nan” Blythe – nazywana przez wszystkich Nan. Jest wesołą marzycielką. Ma ładną twarz, aksamitne, orzechowe oczy i jedwabiste, ciemnobrązowe włosy. Jest bardzo zgrabna.
  • Diana "Di" Blythe – siostra bliźniaczka Nan. Z wyglądu bardzo podobna do matki, dlatego uwielbia ją ojciec. Di ma złociste, rude włosy i szarozielone oczy. Specjalnym uczuciem darzy ją Walter; Di jest jedyną osobą, której brat czyta swoje wiersze i zwierza się ze swych marzeń. Dziewczynka potrafi dotrzymywać tajemnic. Di jest praktyczną osobą z dużym poczuciem humoru.
  • Shirley Blythe – ulubieniec Zuzanny (Ania po jego urodzeniu chorowała i to właśnie Zuzanna była przy nim przez pierwsze chwile jego życia). Jest spokojny i nie lubi zbyt dużo rozmawiać. Zuzanna nazywa go "Małym Murzynkiem", ponieważ chłopiec ma brązowe oczy, włosy i cerę.
  • Berta Marilla "Rilla" Blythe – najmłodsze dziecko Ani i Gilberta. Ma kasztanowe włosy, brązowe, śliczne oczy i pulchną figurkę. Jest najładniejsza z dziewcząt ze Złotego Brzegu. Rilla jest bardzo dumna, ale nie ma żadnych większych ambicji.

Dzieci z plebanii[edytuj | edytuj kod]

  • Gerald "Jerry" Meredith – najstarszy z rodzeństwa. Ma czarne włosy i oczy, jak ojciec. Chłopiec nigdy nie może nigdzie usiedzieć w miejscu. Jest dobrym przyjacielem Jima i Waltera.
  • Flora Meredith – nieco młodsza od Jerry’ego. Ma piwne oczy, ciemne loki i rumiane policzki. Jest optymistką, bardzo często się uśmiecha. Często popada w tarapaty.
  • Una Meredith – trzecia w kolejności starszeństwa. Ma długie, czarne włosy, jasną cerę i smukłą, zgrabną figurę i duże, śliczne, ciemnoniebieskie oczy, z których tchnął nieznany smutek. Una jest nieco brzydsza od swojej siostry, jednak uważano, że dziewczynka w odróżnieniu od Flory posiadała ten prawdziwy czar dziewczęcy i pewien urok osobisty. Una jest wrażliwą i skrytą marzycielką.
  • Tomasz Carlyle "Karolek" Meredith – najmłodszy z młodych Meredithów. Ma błękitne oczy swojej matki i jasne włosy o złocistym połysku. Lubi kolekcjonować rozmaite małe zwierzątka i owady. Marzy, być zostać człowiekiem zajmującym się ochroną środowiska. Karolek jest dobrym przyjacielem, godnym zaufania. Zawsze dotrzymuje danego słowa.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]