Dolina Trzech Stawów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dolina Trzech Stawów
ilustracja
Położenie
Państwo

 Polska

Województwo

 śląskie

Miejscowości nadbrzeżne

Katowice

Położenie na mapie Katowic
Mapa konturowa Katowic, blisko centrum na prawo u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Dolina Trzech Stawów”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Dolina Trzech Stawów”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, w centrum znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Dolina Trzech Stawów”
Ziemia50°14′38″N 19°02′48″E/50,243889 19,046667
Dolina Trzech Stawów w Katowicach

Dolina Trzech Stawów (niem.: Stauweiher, śl: Sztauwajery) − park i kompleks rekreacyjno-sportowy[1], znajdujący się w Katowicach, w jednostce pomocniczej osiedle Ignacego Paderewskiego−Muchowiec.

Dolina Trzech Stawów ma powierzchnię 86 ha, w tym 9 ha powierzchni wodnej[2]. Jest to obszar położony w sąsiedztwie obszarów zurbanizowanych, dość intensywnie wykorzystywany rekreacyjnie. Istnieje tu duże zróżnicowanie siedliskowe: trzy gatunki roślin chronionych i kilka gatunków chronionych płazów. Jest to miejsce żerowania na trasie przelotu wielu gatunków ptaków[3].

Nazwa kompleksu wzięła się od trzech wyróżniających się wielkością zbiorników wodnych (stawy: Kąpielowy, Kajakowy i Łąka), jakie powstały w dolince wytworzonej przez Potok Leśny, prawy dopływ Rawy. Z doliną sąsiaduje lotnisko Katowice-Muchowiec, którego głównym użytkownikiem jest Aeroklub Śląski. Na terenie parku znajduje się parking, liczne ścieżki rowerowe, przystań wodna z boiskami do siatkówki plażowej (ul. Murckowska 215) oraz stacja roweru miejskiego[3][4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Urząd Miasta Katowice: Lokalny Program rewitalizacji miasta Katowice na lata 2007-2013. www.bip.um.katowice.pl. [dostęp 2011-04-30]. (pol.).
  2. Kazimierz Marcinek (1976). Przewodnik po Polsce: 868 stron, 100 tras, 318 wariantów i bocznic, 61 planików miast, 11 szkicowych mapek regionów, 31 rzutów obiektów zabytkowych, 81 schematów tras, mapa samochodowa Polski, ok. 34000 km opisanych szlaków, 5000 miejscowości. Sport i Turystyka. s. 290.
  3. a b Urząd Miasta Katowice: Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, Cz. 1, Uwarunkowania zagospodarowania przestrzennego. www.bip.um.katowice.pl. [dostęp 2011-04-30]. (pol.).
  4. Mapa stacji | City by bike. citybybike.pl. [dostęp 2015-09-14]. (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]