Przejdź do zawartości

Dolna Frankonia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dolna Frankonia
Unterfranken
Regierungsbezirk Unterfranken
rejencja
ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Niemcy

Kraj związkowy

Bawaria

Stolica

Würzburg

Powierzchnia

8 530,99 km²

Populacja (31 grudnia 2010)
• liczba ludności


1 327 497

• gęstość

156 os./km²

Adres urzędu:
Regierung von Unterfranken
Peterplatz 9
97070 Würzburg
Szczegółowy podział administracyjny
Plan Dolnej Frankonii
Liczba miast na prawach powiatu

3

Liczba powiatów

9

Położenie na mapie Niemiec
Mapa konturowa Niemiec, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Dolna FrankoniaUnterfranken”
50,02447°N 9,93190°E/50,024470 9,931900
Strona internetowa

Dolna Frankonia (niem. Unterfranken) – bawarski okręg administracyjny. Kraina ta leży na północnym zachodzie kraju związkowego i graniczy od południa i zachodu z Badenią-Wirtembergią oraz Hesją. Na północy posiada wspólną granicę z Turyngią. Od wschodu graniczy zaś z bawarskimi okręgami administracyjnymi: Górna oraz Środkowa Frankonia. Ponieważ główną rzeką przepływającą przez Dolną Frankonię jest Men, region ten, zwłaszcza przez jego mieszkańców, nazywany jest Mainfranken. Administracyjnym centrum oraz stolicą okręgu jest Würzburg.

Struktura administracyjna[edytuj | edytuj kod]

Dolna Frankonia z administracyjnego punktu widzenia dzieli się na trzy wolne miasta powiatowe (niem. kreisfreie Stadt), tj. Aschaffenburg, Schweinfurt i Würzburg, oraz powiaty ziemskie (niem. Landkreis), tj. Aschaffenburg, Bad Kissingen, Kitzingen, Main-Spesart, Miltenberg, Rhön-Grabfeld, Schweinfurt, a także Würzburg.

Podział administracyjny[edytuj | edytuj kod]

Rejencja Dolna Frankonia dzieli się na:

  • trzy regiony planowania (Planungsregion)
  • trzy miasta na prawach powiatu (Stadtkreis)
  • dziewięć powiatów ziemskich (Landkreis)

Regiony planowania:

Lp. Nazwa regionu planowania Ludność (31.12.2010) Powierzchnia km² Liczba miast na prawach powiatu Liczba powiatów
1 Bayerischer Untermain 367.686 1.477,60 1 2
2 Main-Rhön 438.645 3.992,20 1 4
3 Würzburg 509.745 3.060,80 1 3

Miasta na prawach powiatu:

Lp. Nazwa miasta Ludność (31.12.2010) Powierzchnia km²
1 Aschaffenburg 68.678 62,45
2 Schweinfurt 53.415 35,71
3 Würzburg 133.779 87,63

Powiaty ziemskie:

Lp. Nazwa powiatu Ludność (31.12.2010) Powierzchnia km² Liczba gmin
1 Aschaffenburg 172.667 899,34 32
2 Bad Kissingen 104.301 1.136,94 26
3 Haßberge 85.010 956,52 26
4 Kitzingen 88.397 684,15 31
5 Main-Spessart 127.761 1.321,41 40
6 Miltenberg 128.341 715,68 32
7 Rhön-Grabfeld 82.916 1.021,87 37
8 Schweinfurt 113.003 841,29 29
9 Würzburg 159.778 967,56 52

Historia[edytuj | edytuj kod]

Starówka w Schweinfurcie

Po przejściu obszaru dolnofrankońskiego, głównie terenów Wielkiego Księstwa Würzburga, po Kongresie Wiedeńskim pod administrację Królestwa Bawarii utworzono tutaj Okręg Dolnego Menu z centrum administracyjnym w Würzburgu. Od 1 stycznia 1838 roku obszar ten nazywano „Dolną Frankonią i Aschaffenburgiem”. Współczesne określenie całego regionu „Dolna Frankonia” zostaje wprowadzone decyzją rządu bawarskiego 20 maja 1938 roku i od 1 czerwca 1938 weszło do powszechnego użycia. Po II wojnie światowej nazwa ta została utrzymana. W 1945 roku w granicach Dolnej Frankonii znalazł się obszar Ostheim vor der Rhön.

Herb[edytuj | edytuj kod]

Blazonowanie[edytuj | edytuj kod]

Poniżej czerwonej głowicy, na której trzy srebrne kliny, niebieskie i czerwone pola. Na pierwszym złota lanca z flagą czerwono-białą. Po lewej stronie heraldycznej srebrne koło.

Historia herbu[edytuj | edytuj kod]

Herb został zaprojektowany przez Otto Huppa w 1906 roku, jednak nie znalazł on wtedy zastosowania. Dopiero w 1961 roku zaczęto go wykorzystywać. Dolna Frankonia posiadała od tego momentu herb, który odzwierciedlał historyczne stosunki władzy na swoim terytorium. W herbie znajdują się nawiązania do kapituły katedralnej w Würzburgu (srebrne kliny na czerwonym tle), srebrne koło (tzw. koło Kiliana) jest odniesieniem do Elektoratu i Arcybiskupstwa Moguncji, natomiast lanca z biało-czerwona flagą symbolizuje Księstwo Wschodniofrankońskie.

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Region Dolnej Frankonii zanotował w lutym 2010 roku stopę bezrobocia rzędu 5,1%, natomiast w styczniu tego samego roku było to jedynie 5%. Była to najniższa stopa bezrobocia w Bawarii. Do najważniejszych centrów gospodarczych regionu należą: Aschaffenburg, Schweinfurt i Würzburg, a także miasta średniej wielkości położone wzdłuż Menu, np. Miltenberg czy Lohr am Main. Jak podaje Europejski Urząd Statystyczny PKB Dolnej Frankonii na jednego mieszkańca w 2008 roku wynosiło 116% średniej europejskiej.

Miejscowe władze[edytuj | edytuj kod]

Twierdza w Würzburgu – stolicy regionu

W tzw. Zgromadzeniu Regionalnym są reprezentowane różne partie polityczne. W latach 1954-1998 w Würzburgu zasiadało ich 23 przedstawicieli. W roku 2003 – 20, a od 2008 ich liczba wynosi 21. W tym samym czasie w ławach Zgromadzenia zasiadało 10-u przedstawicieli Unii Cheścijańsko-Społecznej (niem. Christlich-Soziale Union – CSU), 4 – Partii Socjaldemokratycznej (niem. Sozialdemokratische Partei Deutschlands – SPD), 3 – Wolnych Wyborców (niem. Freie Wähler – FW), 2 – Partii Zielonych (niem. Grüne), 1 – Wolnej Partii Demokratycznej (niem. Freie Demokratische Partei – FDP), 1 – Lewicy (niem. Die Linke). Na przestrzeni ostatnich 60 lat we władzach na szczeblu regionalnym największe poparcie społeczne (48-65% w latach 1954-2008) posiadała Unia Chrześcijańsko-Społeczna. Drugą siłą polityczną regionu była i jest nadal Partia Socjaldemokratyczna posiadająca w latach 1954-2008 poparcie rzędu 19-34% mieszkańców.

Prezydent Zgromadzenia Regionalnego[edytuj | edytuj kod]

Od 30 stycznia 2007 roku prezydentem Zgromadzenia Regionalnego okręgu jest Erwin Dotzel (CSU). Jest on następcą zmarłego 2 grudnia 2006 roku hrabiego Albrechta von Ingelheima (CSU). Zastępcą prezydenta jest Eva-Maria Linsenbreder (SPD) i Karin Renner (CSU).

Zadania władz okręgu[edytuj | edytuj kod]

Ratusz w Iphofen

Okręg Dolnej Frankonii jest jednym z siedmiu na terenie Bawarii. Obok gmin oraz powiatów (ziemskich i grodzkich), tworzy on trzeci poziom podziału administracyjnego Landu Związkowego Bawaria. Najwyższym organem decyzyjnym jest tzw. Zgromadzenie Regionalne (Bezirkstag). Na jego czele stoi prezydent Zgromadzenia Regionalnego, który wybierany jest na pięcioletnią kadencję przez członków Zgromadzenia. Okręg Dolnej Frankonii wypełnia zadania, które wykraczają poza kompetencje powiatów lub gmin. Region wspiera publiczne instytucje, które są niezbędne dla zapewnienia mieszkańcom tego obszaru odpowiedniego poziomu życia (pod względem gospodarczym, socjalnym i kulturalnym). Region koordynuje działanie pomocy społecznej i socjalnej, zwłaszcza wobec ludzi wymagających opieki, niepełnosprawnych fizycznie lub upośledzonych umysłowo. Okrąg nadzoruje oraz finansuje działanie klinik specjalistycznych oraz domów opieki społecznej. Do pozostałych zadań władz regionalnych należą m.in. wspieranie życia kulturalnego, współpraca międzynarodowa, doradztwo w sprawie winoznawstwa/techniki produkcji wina, ale i rybołówstwa.

Instytucje pod zarządem Okręgu Dolnej Frankonii[edytuj | edytuj kod]

Okręg Dolnej Frankonii zarządza i finansuje działalność szpitali psychiatrycznych w Lohr am Main i Werneck, dziennej kliniki psychiatrycznej w Aschaffenburgu i Schweinfurcie, jak i jednostki zajmującej się dziecięcą i młodzieżową psychiatrią przy klinice uniwersyteckiej w Würzburgu. W tym samym mieście okręg finansuje funkcjonowanie domu Jakoba Riedingera – domu opieki nad ludźmi upośledzonymi. Także miejsca pomocy dla osób uzależnionych od alkoholu (Münnerstadt) oraz domy intensywnej opieki w Lohr, Römershag oraz Werneck są finansowane przez władz regionu. Dodatkowo okręg prowadzi dwie kliniki ortopedyczne – w Werneck i Würzburgu, a także klinikę specjalistyczną chirurgii klatki piersiowej w Münnerstadt. Razem ze szkołą imienia Karla Kroißa (niem. Dr.-Karl-Kroiß-Schule) władze lokalne wspierają działalność Centrum Wspierania Słuchu w Würzburgu. Obok innych instytucji podlegających i wspieranych przez region są m.in. Ośrodek Niewidomych w Norymberdze (niem. Blindenanstalt Nürnberg e.V.).

Doradztwo specjalistyczne[edytuj | edytuj kod]

Kultura i opieka nad dziedzictwem kulturowym[edytuj | edytuj kod]

Starówka w Lohr am Main

Władze regionu finansują działalność instytucji państwowych w zakresie opieki nad zabytkami, muzeów, teatrów, placówek związanych ze sztuką współczesną i „małego formatu”, muzyką i strojem regionalnym. Utrzymują one także kontakt pomiędzy władzami miejskimi a lokalnymi działaczami na rzecz kultury, towarzystwami historycznymi i kulturalnymi. Na zamku Aschach (okolice Bad Kissingen) władze okręgu finansują istnienie trzech muzeów.

Rybołówstwo[edytuj | edytuj kod]

Okręg Dolnej Frankonii zabiega o utrzymanie, ochronę, ale i polepszenie warunków bytowania ryb i innych zwierząt wodnych. Doradztwo fachowe dotyczy zazwyczaj wędkarstwa, rybołówstwa rzecznego, ochrony gatunków ryb, a także gospodarowania stawami.

Winoznawstwo i produkcja wina[edytuj | edytuj kod]

W zakresie winiarstwa władze okręgu doradzają frankońskim winiarzom w zakresie winiarstwa i techniki uprawy winorośli. Region posiada liczne punkty informacyjne, a także specjalne szkoły, gdzie możliwe jest zdobycie fachowej wiedzy oraz informacji o winiarstwie, co gwarantuje utrzymanie wysokiej jakości regionalnych produktów winiarskich.

Wydział współpracy międzynarodowej[edytuj | edytuj kod]

Okręg wspiera i pielęgnuje partnerstwo dolnofrankońskich gmin z komunami w całej Francji. Do tego dochodzi wspieranie projektów oraz współpracy niemieckiej i francuskiej młodzieży. Od 1986 roku utrzymywana jest ścisła współpraca z Departamentem Calvados.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Abels Björn-Uwe, Die vor- und frühgeschichtlichen Geländedenkmäler Unterfrankens, Kallmünz, 1979.
  • Wagner Horst-Günter, Zum Standort des Wirtschaftsraumes Unterfranken im Spiegel seiner jüngeren historischen Außenbeziehungen, [w:] Ante Ulrich, Zur Zukunft des Wirtschaftsraumes Unterfranken, Würzburg 1992, s. 1–22.
  • Wagner Horst-Günter, Mainfranken – Wirtschaftsgeographische Entwicklungswege und Problemfelder, [w:] Marquardt-Kuron Arnulf, Schliephake Konrad, Raumbezogene Verkehrswissenschaften – Anwendung mit Konzept, Bonn 1996, s. 17–35.
  • Wagner Horst-Günter, Die Entwicklung des Wirtschaftsraumes Unterfranken 1814–2000, [w:] Kolb Peter, Krenig Ernst-Günter, Unterfränkische Geschichte Band 5/1, Würzburg 2002, s. 137–189.
  • Wagner Horst-Günter, Schenk Winfried, Dynamik und Struktur der Bevölkerung in Unterfranken seit 1815, [w:] Kolb Peter, Krenig Ernst-Günter, Unterfränkische Geschichte, Würzburg 2002, s. 55–74.
  • Radu Chinta, Die unterirdische Kalksteingewinnung im mainfränkischen Gebiet – eine bergbauhistorische Seltenheit, Erlangen,1982.