Dolna Nawarra

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dolna Nawarra
Nafarroa Beherea
Flaga Dolnej Nawarry
Herb Dolnej Nawarry
Flaga Dolnej Nawarry Herb Dolnej Nawarry
Położenie Dolnej Nawarry
Państwo  Francja
Stolica Saint-Jean-Pied-de-Port
Status terytorium część departamentu Pireneje Atlantyckie
Powierzchnia
 • całkowita

1 325 km²
Liczba ludności (1999, szac.)
 • całkowita 
 • gęstość zaludnienia
 • narody i grupy etniczne

28 000
21,1 osób/km²
Francuzi, Baskowie
Mapa Dolnej Nawarry

Dolna Nawarra (fr. Basse-Navarre, bask. Nafarroa Beherea lub Baxenabarre) – była francuska prowincja, obecnie w składzie departamentu Pireneje Atlantyckie w regionie Akwitania. Jest północno-wschodnim fragmentem terytorium Królestwa Nawarry, podzielonego w XVI wieku pomiędzy Kastylię-León oraz Królestwo Francji. Dolna Nawarra tradycyjnie uznawana za jedną z sześciu części składowych Nawarry, a także jedną z prowincji Baskonii (Baskonia Północna).

Dolna Nawarra położona jest pomiędzy dwiema innymi prowincjami składającymi się na francuską część Baskonii – od północnego zachodu graniczy z Labourd (bask. Lapurdi), zaś od wschodu z Soule (bask. Zuberoa). Na południe oraz na południowy zachód od krainy znajduje się terytorium właściwej, położonej w Hiszpanii Nawarry, natomiast na północy sąsiaduje ona z departamentem Landy.

Terytorium tej dawnej prownincji to ok. 1,3 tys. km², na którym w 1990 roku zamieszkiwało 25 356 osób (przy 44 450 w roku 1901)[potrzebny przypis]. Ponad 61% ludności włada językiem baskijskim.

Głównymi miastami są Saint-Jean-Pied-de-Port (uważane za nieoficjalną stolicę regionu)[1] i Saint-Palais. Na północnych krańcach Dolnej Nawarry znajduje się miasteczko Bidache, dawniej (XVIXIX wiek) będące niezależnym księstwem. Największe rzeki to Nive i Bidouze.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Gérard Folio. La citadelle et la place de Saint-Jean-Pied-de-Port, de la Renaissance à l’Époque Contemporaine. „Histoire de la fortification”. 25, 2005. Cahier du Centre d’études d’histoire de la défense. ISSN 2-11-094732-2 (fr.). 

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Michael Kasper: Baskische Geschichte in Grundzügen. Wiss. Buchges. Darmstadt: 1997. ISBN 3-89678-039-5.