Dolna Nawarra

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Nafarroa Beherea
Dolna Nawarra
prowincja
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Francja

Siedziba

Saint-Jean-Pied-de-Port

Powierzchnia

1325

Populacja (1999, szac.)
• liczba ludności


28 000

• gęstość

21,1

Położenie na mapie
Położenie na mapie
Położenie na mapie
Położenie na mapie

Dolna Nawarra (fr. Basse-Navarre, bask. Nafarroa Beherea lub Baxenabarre) – była francuska prowincja, obecnie w składzie departamentu Pireneje Atlantyckie w regionie Akwitania. Jest północno-wschodnim fragmentem terytorium Królestwa Nawarry, podzielonego w XVI wieku pomiędzy Kastylię-León oraz Królestwo Francji. Dolna Nawarra tradycyjnie uznawana za jedną z sześciu części składowych Nawarry, a także jedną z prowincji Baskonii (Baskonia Północna).

Dolna Nawarra położona jest pomiędzy dwiema innymi prowincjami składającymi się na francuską część Baskonii – od północnego zachodu graniczy z Labourd (bask. Lapurdi), zaś od wschodu z Soule (bask. Zuberoa). Na południe oraz na południowy zachód od krainy znajduje się terytorium właściwej, położonej w Hiszpanii Nawarry, natomiast na północy sąsiaduje ona z departamentem Landy.

Terytorium tej dawnej prowincji to ok. 1,3 tys. km², na którym w 1990 roku zamieszkiwało 25 356 osób (przy 44 450 w roku 1901)[potrzebny przypis]. Ponad 61% ludności włada językiem baskijskim.

Głównymi miastami są Saint-Jean-Pied-de-Port (uważane za nieoficjalną stolicę regionu)[1] i Saint-Palais. Na północnych krańcach Dolnej Nawarry znajduje się miasteczko Bidache, dawniej (XVIXIX wiek) będące niezależnym księstwem. Największe rzeki to Nive i Bidouze.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Gérard Folio, La citadelle et la place de Saint-Jean-Pied-de-Port, de la Renaissance à l’Époque Contemporaine, „Histoire de la fortification”, 25, Cahier du Centre d’études d’histoire de la défense, 2005, ISBN 2-11-094732-2 (fr.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Michael Kasper: Baskische Geschichte in Grundzügen. Wiss. Buchges. Darmstadt: 1997. ISBN 3-89678-039-5.