Dolnośląskie Linie Autobusowe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dolnośląskie Linie Autobusowe
Ilustracja
Ikarus 260 w barwach DLA we Wrocławiu
Państwo  Polska
Siedziba Wrocław
Data założenia transport drogowy 1997,
transport kolejowy 2005
brak współrzędnych

Dolnośląskie Linie Autobusowe, DLA Wrocław – przedsiębiorstwo przewozowe powstałe w 1997, które swoją siedzibę ma we Wrocławiu przy ul. Jana Długosza 60.

Zakładowym malowaniem firmy jest żółcień.

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Autobusy[edytuj | edytuj kod]

Przedsiębiorstwo uruchomiło działalność przewozową 12 listopada 1997 r. Początkowo, przedsiębiorstwo prowadziło działalność wyłącznie w zakresie przewozów autobusowych.

Od początku działalności DLA obsługuje część linii komunikacji miejskiej we Wrocławiu[1]. W stolicy Dolnego Śląska i okolicach firma realizowała również linie komercyjne (w przeszłości m.in. do Siechnic i Sobótki), przewozy dla hipermarketów oraz zamknięte dowozy dzieci do szkół i przewozy pracownicze[1].

W 2003, firma wprowadziła pierwszy w Polsce, niskopodłogowy autobus miejski napędzany sprężonym gazem ziemnym (CNG) – Neoplan N4016.

Przedsiębiorstwo regularnie startuje w ogłaszanych przez samorządy przetargach na obsługę systemów komunikacji miejskiej – zarówno na Dolnym Śląsku, jak i poza jego granicami. W latach 2006–2008 DLA było operatorem komunikacji miejskiej w Oleśnicy (linie 1, 2, 2A i 3). We wrześniu 2012 roku firma wygrała przetarg na linie 900L, 900P, 910, 901 oraz zakupiła fabrycznie nowy tabor do obsługi linii strefowych łączących Wrocław z gminą Siechnice[2]. Od 1 stycznia 2013 r. Dolnośląskie Linie Autobusowe obsługują komunikację miejską w Wodzisławiu Śląskim[3].

DLA bez powodzenia składało oferty m.in. na obsługę niektórych linii komunikacji miejskiej w Warszawie (kilkukrotnie)[4][5], w Elblągu w latach 2014–2020[6], całej komunikacji miejskiej w Wałbrzychu w 2011 r.[7]

DLA Wrocław obsługuje 3 radomskie linie autobusowe – 3;8 i 13 – od sierpnia 2016 do marca 2026[8].

Lokomotywa SM42-2608 DLA

Kolej[edytuj | edytuj kod]

Od 2005 roku DLA zajmuje się również transportem kolejowym[9].

Firma uruchamia obecnie pociągi towarowe[10]. W przeszłości spółka prowadziła również sezonowe pociągi pasażerskie na linii kolejowej nr 259 z Kętrzyna do Węgorzewa oraz obsługiwała pociągi specjalne[11]. Konsorcjum Dolnośląskich Linii Autobusowych ze Stowarzyszeniem Kolejowych Przewozów Lokalnych z Kalisza było w 2009 roku zainteresowane prowadzeniem regularnych pociągów pasażerskich w relacjach Łomża-Ostrołęka-Warszawa i Ostrołęka-Białystok[12].

DLA współpracuje z początkującymi przewoźnikami kolejowymi w zakresie rozpoczęcia przewozów przy użyciu dokumentacji DLA (formalnie, prowadzenia pociągów pod szyldem DLA). W 2008 roku firma, po uprzednio wygranym przetargu, użyczała licencji i dokumentów niezbędnych do prowadzenia działalności dla nowo powstałych wówczas Kolei Dolnośląskich, do czasu, kiedy KD uzyskały własne dokumenty[13]. Podobną współpracę zamierzał nawiązać ze spółką również, przymierzający się do wejścia na rynek polski, czeski przewoźnik Leo Express[14].

Linie[edytuj | edytuj kod]

Wykaz linii komunikacyjnych obsługiwanych przez Dolnośląskie Linie Autobusowe według stanu na 24 października 2020 r.[15].

Tabor[edytuj | edytuj kod]

Autobusy[edytuj | edytuj kod]

DLA dysponują następującym taborem pojazdów transportowych:

Wypożyczane lub testowane były pojazdy takie jak:

Tabor kolejowy[edytuj | edytuj kod]

Według stanu na wrzesień 2014 r., firma dysponuje własnymi lokomotywami:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]