Dom-Muzeum Alberta i Toni Neisserów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Willa Neisserów we Wrocławiu

Dom-Muzeum Alberta i Toni Neisserówwilla wzniesiona we Wrocławiu w 1898 r. dla Alberta Neissera i jego żony wg projektu architekta Hansa Grisebacha. W latach 1920–1934 znajdowało się w niej ufundowane przez małżonków muzeum, prezentujące zbiory sztuki z ich kolekcji[1].

Willę zbudowano przy ulicy Fuerstenstrasse (obecnie ul. Różyckiego). Neisserowie mieszkali w niej do śmierci (Toni do 1913, Albert do 1916), urządzając w domu liczne spotkania dla artystów. Po śmierci Alberta Neissera, na mocy jego darowizny z 1913 r., dom oraz zgromadzona w nim kolekcja stały się własnością miasta, z zastrzeżeniem urządzenia w nim muzeum. Otwarto je w 1920 jako oddział Śląskiego Muzeum Rzemiosła Artystycznego, jednak po 1934 r. hitlerowskie władze zlikwidowały placówkę[2], ze względu na żydowskie pochodzenie jego fundatorów, a zbiory zostały przeniesione do innych budynków Śląskiego Muzeum Rzemiosła Artystycznego i, w mniejszym stopniu, do Muzeum Zamkowego. Proces likwidacji mzueum zakończono w 1936 r.[2][3] Willa uległa zniszczeniu w trakcie walk o Wrocław w 1945 r.[2]

Muzeum miało 14 sal ekspozycyjnych. Zbiory sztuki były różnorodne tak w zakresie wieku, jak i stylu oraz rodzaju eksponatów, jednak przeważało rzemiosło artystyczne, a ze względu na styl – sztuka secesyjna. Znaczną część kolekcji stanowiły dzieła współczesnych Neissserom artystów niemieckich, szczególnie obrazy Fritza i Ericha Erlerów i gobeliny Wandy Bibrowicz, choć reprezentowana była także sztuka innych regionów świata, łącznie z wyrobami z Dalekiego Wschodu[2].

Zdecydowana większość kolekcji muzeum Neisserów zaginęła[4].

Muzeum Neisserów poświęcone jest naukowe opracowanie Piotra Łukaszewicza „Dom Alberta i Toni Neisserów: zapomniany rozdział z dziejów wrocławskich muzeów” wydane w 1991 w Rocznikach Sztuki Śląskiej, nr 15[5]. W 2005 r. Muzeum Narodowe we Wrocławiu zorganizowało wystawę poświęconą działalności Neissera jako kolekcjonera oraz zaprezentowało ocalałe eksponaty z jego zbiorów[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Więcek A., 1997: Muzea wrocławskie. Wyd. Tow. Miłośników Wrocławia, s. 34–36.
  2. a b c d Więcek, 1997, s. 34–36.
  3. Jasińska K. Dom Toni i Alberta Neisserów. [1].
  4. a b Strona Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
  5. Dom Alberta i Toni Neisserów. Zapomniany rozdzial z dziejów wroclawskich muzeów – OpenBibArt [online], openbibart.fr [dostęp 2020-10-19] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]