Dom Arcybractwa Miłosierdzia w Krakowie (ul. Sienna)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dom Arcybractwa Miłosierdzia
Symbol zabytku nr rej. A-67 z dnia 19 lutego 1935[1]
Ilustracja
Państwo

 Polska

Województwo

 małopolskie

Miejscowość

Kraków

Adres

ul. Sienna 5
ul. Stolarska 1a

Położenie na mapie Starego Miasta w Krakowie
Mapa konturowa Starego Miasta w Krakowie, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Dom Arcybractwa Miłosierdzia”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Dom Arcybractwa Miłosierdzia”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Dom Arcybractwa Miłosierdzia”
Położenie na mapie Krakowa
Mapa konturowa Krakowa, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Dom Arcybractwa Miłosierdzia”
Ziemia50°03′39″N 19°56′22″E/50,060833 19,939444

Dom Arcybractwa Miłosierdzia także Kamienica Salomonowska – zabytkowa kamienica, znajdująca się w Krakowie na Starym Mieście przy ulicy Siennej 5 na rogu z ulicą Stolarską.

Jest jedną z kamienic których właścicielem jest Arcybractwo Miłosierdzia.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Na przełomie XIII i XIV wieku w miejscu obecnego budynku wzniesiono gotycką kamienicę, zwaną Kamienicą Szarą. Początkowo należała ona do rodziny Salomonów. W 1551 Mikołaj Salomon sprzedał ją Hieronimowi Sapale. Po jego bezdzietnej śmierci, w 1576, kamienica przeszła w spadku na jego rodzeństwo i ich dzieci. Na przełomie XVI i XVII wieku wszystkie części budynku zostały wykupione od poszczególnych właścicieli na potrzeby Arcybractwa Miłosierdzia Najświętszej Maryi Panny Bolesnej. W 1692 kamienica została gruntownie przebudowana. Z tego okresu pochodzi Komora Klejnotowa na parterze, której projekt wykonał ks. Jan Dalamars. W 1796 bractwo zostało zlikwidowane, a kamienica opuszczona. W 1817 ponownie stała się siedzibą reaktywowanego bractwa. W XIX wieku budynek został przebudowany. Z tego czasu pochodzi Sala Portretowa, przeznaczona na zebrania zarządu arcybractwa oraz figura umęczonego Chrystusa w narożu fasady[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo małopolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2021-06-13].
  2. Ulica Stolarska – Przewodnik Kraków. krakow-przewodnik.com.pl. [dostęp 2018-05-16].

Źródła[edytuj | edytuj kod]